Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Zpěvák Karel Gott se stal čestným občanem rodné Plzně

Lidé

  16:58
PLZEŇ - Sedmdesátiletý plzeňský rodák Karel Gott, jehož před necelým týdnem vyznamenal státní medailí za zásluhy prezident Václav Klaus, se dnes stal čestným občanem Plzně. Nejvyšší městské ocenění převzal od plzeňského primátora Pavla Rödla (ODS).

Karel Gott, ilustrační foto foto: Lidové noviny

Stejně jako udělení státního vyznamenání i plzeňské ocenění se ne všem lidem líbí. Už při hlasování rady pro něj nezvedli někteří radní ruku, v zastupitelstvu pak návrh podpořilo ze 49 zastupitelů 36 lidí, šest bylo proti. Ostatní nehlasovali nebo se zdrželi hlasování. O udělení čestného občanství Gottovi se hovořilo už před několika lety, tehdy ale návrh neprošel. "Ta historická paměť je asi poměrně krátká, každý si tu dobu pamatujeme trošku jinak. Karel Gott je opravdu dobrý zpěvák,..., ale můj názor je, že na čestné občanství by měli být navrhování jiní lidé," řekl například ČTK primátorův náměstek Petr Náhlík (KDU-ČSL).

Podle náměstkyně Marcely Krejsové (ODS), která vyznamenání v souvislosti s letošními zpěvákovými sedmdesátinami navrhla, je Gott bezesporu momentálně nejznámější žijící plzeňský rodák. Je legendou české hudební scény a současně je i jedním z nejznámějších neanglicky zpívajících interpretů populární hudby na světové scéně a jediným českým zpěvákem, který se výrazně prosadil i v zahraničí, míní Krejsová.

"Nejsem normalizační zpěvák."
O vlně hlasů, která se ozvala proti jeho ocenění především státním vyznamenání, se zmínil i Gott. Posteskl si, že je označován za Husákova nebo normalizačního zpěváka. On chtěl prý přitom vždy zpívat lidem v Československu i v zahraničí. I jemu prý minulý režim řadu věcí zakazoval a omezoval ho. "Jakési uznání, že jsem právě v té době, která nebyla lehká, bavil lidi a zpíval pro ně, to vůbec jsem nezaslechl," posteskl si.

Plzeň je první město, kde získal čestné občanství. Za čistého Plzeňáka se přesto nepovažuje: "Byla by póza, kdybych říkal, že se cítím být Plzeňák.

Tady jsem se narodil a moje vnitřní heslo je, že domov je tam, kde se se mnou dobře zachází. Také v Plzni," řekl. Přesto prý od plzeňského publika cítí asi intenzivnější ohlas.

Gott v síni slávy?
Kromě čestného občanství se Gott dnes stal také jedním ze tří prvních laureátů nové ceny hejtmanky Plzeňského kraje Dvorany slávy. Hejtmanka Milada Emmerová (ČSSD) chce každoročně ocenit osobnost z kultury, sportu a vědy, který má vazbu na kraj, slaví významné životní jubileum a také může být svým životem, jednáním a dosaženými úspěchy vzorem pro mladou generaci.

Kromě Gotta dostal dnes z rukou Emmerové toto ocenění také pedagog, jazykovědec, uznávaný vysokoškolský učitel a autor několika vydání slovníku cizích slov Lumír Klimeš a dlouholetá sportovkyně a trenérka moderní gymnastiky Anna Maurerová.

Čestné občanství Plzně lze udělit osobě, která se významnou měrou zasloužila zejména o rozvoj města, jeho vzhled, propagaci či pověst, říká statut města. Čestnými občany Plzně jsou například další slavní rodáci Jiří Trnka, Miroslav Horníček, Jiří Suchý či Miroslav Zikmund. Titul dostali také Josef Skupa, Antonín Liška, Václav Havel, George Patton a další. Letos by měl ocenění získat zřejmě ještě plzeňský biskup František Radkovský, který letos stejně jako Gott oslavil 70. narozeniny.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!