Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Zpívání otevřelo Streisandové cestu k herectví

Lidé

  7:00
NEW YORK - Už před více než 40 lety byla miláčkem Broadwaye, je úspěšná v hudbě, divadle, filmu i televizi. Na kontě má dva Oscary, deset cen Grammy a řadu dalších ocenění. Životní osud Barbry Streisandové by se dal přirovnat k pohádce o ošklivém káčátku, které se promění v obdivovanou divu.

Barbra Streisandová chystá charitativní dražbu svých věcí. foto: Reuters

V úterý 24. dubna oslaví tato americká herečka, zpěvačka, skladatelka, textařka a režisérka sedmdesátiny.

Nikdy nebyla tuctovou krasavicí, kterých je v Hollywoodu bezpočet. "Díky svému obličeji jsem hned na začátku své kariéry zaujala producenty i režiséry, nedám na něj proto dopustit," říká majitelka nepřehlédnutelného nosu, kterého se údajně nikdy nedotkla ruka plastického chirurga.

"Když jsem byla malá, byla jsem nejošklivější v Brooklynu, ale časy se změnily. Teď jsem nejošklivější v Hollywoodu," dodává ke svému vzhledu.

Hnací silou její ctižádosti bylo nelehké dětství. Otec jí zemřel, když byly malé Barbaře Joan necelé dva roky. Nevlastního otce nenáviděla, příliš citu a lásky se jí nedostalo ani od matky, která své dceři připomínala, že není hezká a nemá šanci na úspěch.

Za svým cílem šla odmala

Jako stupínek k vysněnému herectví si zvolila zpěv. S pověstnou vytrvalostí a cílevědomostí šla za svým cílem od patnácti let, ačkoliv matka z ní chtěla mít písařku. V roce 1962 senzačně debutovala v muzikálu Mohu ti to opatřit ve velkém. Definitivním miláčkem Brodwaye se stala o dva roky později jako komediantka Fanny Briceová v muzikálu Funny Girl. Jeho filmové zpracování (1968) jí vyneslo prvního ze dvou Oscarů.

Následovala role šarmantní a výmluvné dohazovačky Dolly Leviové ve veleúspěšném muzikálu Hello, Dolly (1969), crazy komedie Co dál, doktore? (1972) a romantické drama Takoví jsme byli (1973), v němž si po boku Roberta Redforda zahrála komunistickou aktivistku, co se bere příliš vážně.

Všestranná filmařka

Druhého Oscara získala (společně se skladatelem Paulem Williamsem) za píseň Evergreen nazpívanou s Krisem Kristoffersonem pro film Zrodila se hvězda (1976). Snímkem Jentl (1983) Streisandová dokázala, že je všestrannou filmařkou.

Nejenže hrála titulní roli židovské dívky, která se vydává za muže, aby mohla studovat, ale film natáčený v Praze a Českém Krumlově i režírovala, produkovala a napsala k němu scénář. Kritici jej ocenili Zlatým glóbem za režii a za nejlepší snímek.

Zabodovaly i další dva filmy, které režírovala. Pán přílivu (1991) proměnil čtyři nominace na Oscara ze sedmi a romantická komedie Dvě tváře lásky (1996) na něj byla nominována ve dvou kategoriích. Zatím naposledy se Barbra objevila na stříbrném plátně v komedii Jeho fotr, to je lotr! (2004), která byla kasovním trhákem.

Myslet si, že pěvecká kariéra Streisandové za tou hereckou zaostává, by byl velký omyl. Kouzelný hlas z ní udělal jednu z komerčně nejúspěšnějších zpěvaček. Už ve svých 27 letech měla na svém kontě všechny americké hudební ceny. Ohlasy, na její zatím poslední album What Matters Most (2011) plné pomalých balad, dokládají, že její nenapodobitelný hlas nestárne. Zpěvačka je také vůbec prvním umělcem, který měl na prvním místě hitparády desku v každém z pěti posledních desetiletí.

Tréma a strach o bezpečí

Vystupuje však ojediněle, a to většinou na charitativních akcích. Důvodem jsou údajně její fobie - nepřekonatelná tréma a strach o vlastní bezpečnost. I proto v roce 2000 skončila s živým vystupováním, v letech 2006 a 2007 ale znovu vyjela na turné po Spojených státech a Evropě. Lístky na její beznadějně vyprodané koncerty se tehdy prodávaly až za 25.000 korun a byly dražší než na vystoupení popové královny Madonny.

Část výtěžku putovala na konto zpěvaččina nadačního fondu, který se zabývá financováním neziskových organizací. V politice je Streisandová zarytou demokratkou, osobní účastí a tučnými částkami nezanedbatelně podpořila kampaně prezidentů Billa Clintona a Baracka Obamy.

Kromě úspěšné kariéry provázela Streisandovou pověst arogantní a problematické ženy. Tyto vlastnosti popírá, ale uznává svou pověst dokonalé až téměř puntičkářské a tvrdohlavé umělkyně. Také její milostný život býval vděčným námětem bulvárního tisku. V jejím srdci se vystřídalo mnoho známých mužů včetně kanadského premiéra Pierra Trudeaua či tenisty André Agassiho.

K oltáři ji před 14 lety dovedl herec James Brolin. Z prvního manželství s hercem Elliotem Gouldem má zpěvačka syna Jasona.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!