Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Zpověď jednoho z "Pythonů". Promluvil o koktání svého otce

Lidé

  21:22
LONDÝN/PRAHA - Michael Palin, bývalý člen britské komediální skupiny Monty Python, poprvé více promluvil o koktání svého otce. Vzpomínky mu oživil film o podobně handicapovaném britském králi.

Michael Palin foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

"Když jsem viděl film Králova řeč, který líčí osud koktavého britského krále Jiřího I., úplně mi to připomnělo bezmoc, kterou jsem jako dítě cítil. Můj otec měl také tuhle vadu řeči. Seděli jsme všichni u stolu a on se snažil něco říct a my jsme se dívali, jak nemůže," vzpomíná britský herec Michael Palin v článku, který včera otiskl deník The Daily Telegraph.

Palin o problémech svého otce mluvil vždy jen sporadicky, i přesto o nich věděli jeho kolegové z herecké skupiny Monty Python. Když John Cleese psal scénář k filmu Ryba jménem Wanda, vzpomněl si, že Michael zmiňoval otcovu vadu řeči a napsal mu roli koktavého Kevina přímo na tělo. Po odvysílání filmu v roce 1988 se Palinovi začali ozývat lidé, kteří měli tento problém. Obrátil se na něj také podnikatel Travers Raid, který se rozhodl, že vybuduje centrum pro koktavé, a Palina přizval jako známou osobnost, která měla projekt zaštítit. V roce 1993 bylo otevřeno Centrum Michaela Palina. "Je to asi nejdůležitější věc, na kterou jsem opravdu pyšný. Myslím, že jsme mnoha lidem usnadnili život," říká herec.

Michael Palin se narodil v roce 1943 v Sheffieldu a vystudoval dějiny na Oxfordské univerzitě. V roce 1969 se stal členem britské komediální skupiny Monty Python. Jejich první skeče vysílala televize BBC. Seriál krátkých etud, založených na specifickém humoru, se vysílal v letech 1969-1974 a má celkem 45 dílů. Skupina si zahrála v několika filmech, mezi ty nejznámější patří právě Ryba jménem Wanda či Monty Python: Život Briana. Když se skupina rozpadla, hledal Palin další možnosti, jak pokračovat v herecké kariéře. Vše nakonec zařídil jeden telefonát.

"Zavolali mi z televize BBC, jestli bych nechtěl za 80 dní objet svět s kamerou na zádech. Donedávna byla moje dovolená spíš jen takový výlet po Anglii a najednou jsem měl jet tak daleko. A tak jsem se ve svých 45 letech vrhl na kariéru cestovatele," vzpomíná Palin na začátky v roli nomáda.

Cestovatel, který naslouchá Jeho netradiční pojetí, jak komentoval jednotlivé země, vzbudilo zájem. Snad proto, že působil úplně jinak než profesionální reportér nebo cestovatel. Byl svůj. Vsadil na to, jaký je - spontánní a zvídavý. Na cestování ho bavilo hlavně to, že může naslouchat lidem v nejrůznějších zemích. Nikdy neměl přesně napsaný scénář a málokdy předtáčel scény. Dalším Palinovým seriálem byl Od pólu k pólu. Cesta trvala 240 dní a vedla po pobřeží Pacifiku.

Před čtyřmi lety Palin zavítal také do Evropy. Točil zde sérii dokumentů Nová Evropa, kde se zaměřil na život v zemích bývalého socialistického tábora. Navštívil Makedonii, Slovinsko i Česko. Své historky z cest popisuje Palin na webových stránkách, kde upozorňuje na zajímavá místa a dává tipy cestovatelům. Palin byl v roce 2007 zvolen desátým nejlepším cestovatelem všech dob v anglickém turistickém časopise Wanderlust. Vítězem byl kapitán James Cook, na pátém místě Kryštof Kolumbus a na osmém Jurij Gagarin. Z první vítězné desítky velikánů je však Michael Palin jediný žijící cestovatel. Jeho aktivity byly oceněny také královnou Alžbětou II., která mu propůjčila Řád britského impéria.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!