Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak ‚personalizovat‘ šatník? Karl Lagerfeld razí bambule

Móda

  7:00
Stojí vás tisíce, desítky tisíc a někdy možná i stovky tisíc. Pěkně vyladěné kousky oblečení a k nim patřičné doplňky – kabelky, pásky, boty, šátky, kapesníčky. Ale stále tomu něco chybí? Zřejmě potřebujete svůj jinak dokonalý outfit ještě „personalizovat“, aby co nejlépe odrážel vaši osobnost.

Karl Lagerfeld pobláznil svět bambulemi. Jednu vyrobil i jako svou vlastní postavičku s názvem Karlito foto: Lidovky.cz

A v tuto chvíli nastupují módní zbytečnosti, které to umožňují. Jsou to takové serepetičky, které mají dodat jakoby šmrnc. V podstatě však útočí na stále ukryté dítě v nás. A v tu chvíli jde stokrát omílaná fráze „investujte do nadčasovosti a kvality“ stranou.

Sáhněte si do svědomí, kolika z vás visí z mobilního telefonu nějaký drobounký blyštivý přívěsek. Fajnšmekři ho mají minimálně z krystalů Swarowski. Bez něj by jistě telefon fungoval, ale byl by tak neosobní.

Z dob mládí si zase pamatuji, že jsme se zdobili co možná největším počtem placek s bezpochyby velmi legračními obrázky a nápisy. Třeba taková černá placka s kostrou a nápisem „kouření zeštíhluje“. A kdo jich měl víc než servírky na kšandách v amerických filmech, byl „nejosobitější“.

Aktuálním masovým hitem ve světě módní dětinskosti, který však přetrvává už skoro dvě sezony, jsou bambule. Ošklivé české slovo zní v anglo- i frankofonních zemích mnohem roztomileji – pom-pom. Bláznění po děsivých či rozesmátých obličejících nalepených na kožešinových bambulích přinesl do světa guru fashion průmyslu Karl Lagerfeld ve službách módního domu Fendi. Pro loňskou zimu dokonce vyrobil vlastního dvojníka Karlita, který jej má připomínat.

A šílenství se stupňuje. Nejdříve mělo roztomilou kouli nebo trochu děsivého Karlita na své luxusní kabelce připnuto pár stovek módních redaktorek předních lesklých magazínů, pár stovek modelek a taky samozřejmě fashion blogerek, které určují styl. Teď si bezmála žádná celebrita nedovolí na ulici neozdobit svou vuittonku, birkinku či jinou statisícovou a nedostatečně osobní kabelku Lagerfeldovými kožešinovými zrůdičkami.

Umotejte si ji sami

V Česku tento trend, soudě alespoň podle pohledu na ulici či na fotky celebrit v různých „módních policiích“, zatím moc neprorazil. Přece jen Karlito vyjde při necelých 1200 librách na víc než průměrnou českou mzdu před zdaněním. Takže kdyby vás náhodou popadla touha mít něco podobného na kabelce nebo aktovce, poproste raději maminku nebo babičku, aby vám ukázala, jak se dělá bambule. Stačí dvě kolečka tvrdšího papíru s prázdným středem, nůžky, klubíčko vlny a můžete personalizovat. Zabavíte se a můžete přidat bambuli i na čepici. Jak se totiž praví v české pohádce Nesmrtelná teta: „Pod čepicí s bambulí, hlava mě už nebolí.“

Pokud pak skutečně toužíte po vyjádření osobnosti pomocí drobností, které ozvláštní šatník, vsaďte třeba na brože (dámy) nebo kapesníčky do náprsní kapsy saka či kytiček a knoflíků do klopy (pánové). Ty z módy ještě nikdy nevyšly. Což případ bambulí nebude.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete