Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bratislava vystavuje šaty hvězd z dílny slavných italských návrhářů

Móda

  17:03
BRATISLAVA - Šaty hvězd stříbrného plátna, jako je Gina Lollobrigida, či přehlídkových mol, jako je Naomi Campbellová, si mohou zblízka prohlédnout i Slováci.

V rámci festivalu italské kultury se v Bratislavě koná výstava 50 let italské módy. foto: ČTK

Centrem světové módy se až do srpna stane Galerie města Bratislavy, kde bude možné obdivovat nejen obrazy a sochy známých umělců, ale i stovku rób z dílen nejvýznamnějších italských oděvních návrhářů. Výstava 50 let italské módy bude přístupná od pátku.

Průřez italskou společností i módou
"Všechny šaty jsou originály, jsou historické, jedinečné a jinde je nenajdete," řekla jedna z kurátorek Alessia Totaová. Výstava byla sestavena tak, aby sledovala vývoj italské vysoké krejčoviny od jejích začátků, zároveň přináší průřez italskou společností. Totaová a Fiorella Galganová se též snažily vybrat kousky typické pro jednotlivé oděvní značky.

Nejvzácnějším exponátem jsou šaty, které měla na sobě Gina Lollobrigida v roce 1958. Vzácný je nejen materiál, ale i značka Emilio Schubert, která už dnes neexistuje. Šaty od údajného syna slavného hudebníka Franze Schuberta vypátrali v šatníku jisté italské spisovatelky.

Šaty z poslední Versaceho přehlídky
Další vzácností je podle kurátorky model z poslední přehlídky zavražděného světového módního guru Gianniho Versaceho. Předváděla je topmodelka Naomi Campbellová. Z jeho dílny pocházejí i téměř průsvitné šaty Džungle, které si v roce 2000 oblékla zpěvačka Jennifer Lopezová, nebo blýskavý model od Prady pro herečku Cate Blanchettovou.

Pozornost poutá i komplet z krokodýlí kůže od značky Trussardi či šaty Salvatora Ferragama pošitá zrcadélky. Bratislavská galerie módu vystavuje poprvé, a tak se pyžamo Claudie Cardinalové z filmu Růžový panter dostalo do společnosti obrazů z 19. století. A jako na každé módní přehlídce, ani tady nechybí svatební šaty, a to pro jistou princeznu.

Sandály pro Madonnu
Návrháři však nenavrhují jen šaty, ale i doplňky, v galerii jsou vystaveny sandály pro zpěvačku Madonnu do filmu Evita od Ferragama, model Audrey Hepburnové z filmu Prázdniny v Římě či kosmetický kufřík Jacqueline Kennedyové.

Pouť výstavy začala v roce 1998 v Mexiku, po Bratislavě bude pokračovat do Kodaně a Budapešti. Vzhledem k tomu, že cena modelů je vysoká, je nutné je i speciálně zabezpečit. Výstava byla již ve 40 městech, bezpečnostní opatření se však zlodějům podařilo překonat jen jednou, a to přímo v Itálii. Z výstavy ukradli kožíšek od Fendiho. Jeho nová majitelka se v něm ale moc předvádět nemůže, protože prý byl velmi specifický.

Autoři: ,

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat