Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bratislava vystavuje šaty hvězd z dílny slavných italských návrhářů

Móda

  17:03
BRATISLAVA - Šaty hvězd stříbrného plátna, jako je Gina Lollobrigida, či přehlídkových mol, jako je Naomi Campbellová, si mohou zblízka prohlédnout i Slováci.

V rámci festivalu italské kultury se v Bratislavě koná výstava 50 let italské módy. foto: ČTK

Centrem světové módy se až do srpna stane Galerie města Bratislavy, kde bude možné obdivovat nejen obrazy a sochy známých umělců, ale i stovku rób z dílen nejvýznamnějších italských oděvních návrhářů. Výstava 50 let italské módy bude přístupná od pátku.

Průřez italskou společností i módou
"Všechny šaty jsou originály, jsou historické, jedinečné a jinde je nenajdete," řekla jedna z kurátorek Alessia Totaová. Výstava byla sestavena tak, aby sledovala vývoj italské vysoké krejčoviny od jejích začátků, zároveň přináší průřez italskou společností. Totaová a Fiorella Galganová se též snažily vybrat kousky typické pro jednotlivé oděvní značky.

Nejvzácnějším exponátem jsou šaty, které měla na sobě Gina Lollobrigida v roce 1958. Vzácný je nejen materiál, ale i značka Emilio Schubert, která už dnes neexistuje. Šaty od údajného syna slavného hudebníka Franze Schuberta vypátrali v šatníku jisté italské spisovatelky.

Šaty z poslední Versaceho přehlídky
Další vzácností je podle kurátorky model z poslední přehlídky zavražděného světového módního guru Gianniho Versaceho. Předváděla je topmodelka Naomi Campbellová. Z jeho dílny pocházejí i téměř průsvitné šaty Džungle, které si v roce 2000 oblékla zpěvačka Jennifer Lopezová, nebo blýskavý model od Prady pro herečku Cate Blanchettovou.

Pozornost poutá i komplet z krokodýlí kůže od značky Trussardi či šaty Salvatora Ferragama pošitá zrcadélky. Bratislavská galerie módu vystavuje poprvé, a tak se pyžamo Claudie Cardinalové z filmu Růžový panter dostalo do společnosti obrazů z 19. století. A jako na každé módní přehlídce, ani tady nechybí svatební šaty, a to pro jistou princeznu.

Sandály pro Madonnu
Návrháři však nenavrhují jen šaty, ale i doplňky, v galerii jsou vystaveny sandály pro zpěvačku Madonnu do filmu Evita od Ferragama, model Audrey Hepburnové z filmu Prázdniny v Římě či kosmetický kufřík Jacqueline Kennedyové.

Pouť výstavy začala v roce 1998 v Mexiku, po Bratislavě bude pokračovat do Kodaně a Budapešti. Vzhledem k tomu, že cena modelů je vysoká, je nutné je i speciálně zabezpečit. Výstava byla již ve 40 městech, bezpečnostní opatření se však zlodějům podařilo překonat jen jednou, a to přímo v Itálii. Z výstavy ukradli kožíšek od Fendiho. Jeho nová majitelka se v něm ale moc předvádět nemůže, protože prý byl velmi specifický.

Autoři: ,

Objemné plenky mohou způsobit horší paměť
Objemné plenky mohou způsobit horší paměť

Není asi velkým překvapením, že dostatek vhodného pohybu je pro správný vývoj miminka naprosto zásadní. Jen málokdo si ale dokáže představit, co...