Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Móda

Do Francie se vrací móda nízkých podpatků

Luxusní dámské boty nemusejí být jen na vysokém podpadku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Luxusní dámské boty nemusejí být jen na vysokém podpadku. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PAŘÍŽ Móda extrémně vysokých podpatků na Západě a tedy i ve Francii je na ústupu - ženy se vracejí zpátky na zem ke střízlivějším a pohodlnějším výškám. Vyplývá to z letošní nabídky značkových lodiček v Paříži. Známí výrobci vycházejí vstříc stále se množícím požadavkům zákaznic, aby se mohly vrátit k pohodlnější chůzi a zůstat co nejvíce sexy.

Podle Dauphine de Jerphanionové z oddělení dámských doplňků v pařížském obchodním domě Bon Marché byla v posledních letech móda podpatků vysokých průměrně 12 centimetrů tak rozšířená, že pro jiné lodičky nebylo v regálech prakticky místo. Svůj prostor si uměly uhájit snad jen střevíce zcela bez podpatků, které mají tradičně v oblibě například dospívající dívky a těhotné ženy. A také první dáma Francie Carla Bruniová-Sarkozyová.

Francouzsky se vrací k nízkým podpadkům.

Naopak francouzská ministryně spravedlnosti Rachida Datiová se svých jehlových nevzdávala ani ve vysokém stupni těhotenství, čímž vzbuzovala u své ochranky hrůzu, protože na nich neváhala překonávat vypoulené kočičí hlavy na starobylých dvorech pařížských paláců.

V posledním trendu snižování podpatků figuruje i manželka amerického prezidenta Michelle Obamová, která nejde nikdy výše než do 6,5 centimetru.

Michelle Obamová dává přednost nízkým podpadkům.

V nabídce pro letošní léto a podzim v pařížských luxusních obchodech je to jasné: značka Marc Jacobs přichází s třícentimetrovými podpatky, Sergio Rossi nabízí škálu od 3,5 do 7,5 centimetru a stranou nezůstává ani Louis Vuitton, pro kterého Sofia Coppolová navrhla nižší verze původních ostrých jehlanů.

Krása už nesmí jít za každou cenu na úkor pohodlí, podpatky dostávají gumové podrážky, aby se změkčoval dopad na tvrdou zem, a i výstelka je podrobována hlubší analýze, aby vystihovala přirozené pohyby nohy. Módní odborníci tuto změnu přisuzují hned dvěma okolnostem.

Za prvé se poslední dobou boty stávaly příliš často příčinou ošklivých pádů modelek na přehlídkových molech. Takže pokud nebylo v ničím zájmu, aby jich ubývalo ve světlech reflektorů a naopak přibývalo na seznamu vymknutých kotníků (rok 2008 v tomto druhu zranění údajně drží rekord), muselo se nakonec slevit na výši podpatků.

Zpěvačka Beyoncé dává přednost pohodlí. Na oběd do pařížské restaurace L'Avenue přišla v páskových sandálech.

Dalším důvodem je prý všudypřítomná ekonomická krize: majitelky lodiček, které čelí stejným rizikům jako dívky na molech, musejí více šetřit, tedy méně jezdit taxíky a limuzínami a naopak chodit na delší vzdálenosti. Firma Avril Gau říká o své pracovně vytížené klientele jasně: obuv s podpatky nad 7,5 centimetru se neudá.

První značka, která vytyčila nový směr, byla Converse. Na přehlídkách pro podzim a zimu 2009 a 2010 se v její kolekci objevily nízké nebo žádné podpatky. Módu pro mimořádné příležitosti tak dostihly potřeby každodenní rutiny, i když kvůli tomu extrémně vysokým podpatkům nemůže podle módních odborníků nikdy zvonit hrana. Akorát se firmy v objemu prodeje budou muset udržet ve skromnosti, ovšem za příslušně hodně neskromné ceny.

Tenisky Converse.
Této nabídce zůstávají koneckonců zcela věrné značky Yves Saint Laurent nebo Balenciaga, které vědí, že o své obdivovatelky jen tak nepřijdou. Podle české módní historičky Jany Máchalové se kult vysokých podpatků totiž neustále vrací ve vlnách. Velký rozmach zaznamenal v 50. letech minulého století ruku v ruce s konfekční výrobou obuvi.

Po válečném strádání toužily ženy podle ní po eleganci a ušlechtilosti, která obnovila ztracený "mýtus krásy" z počátku 20. století. I když tato móda prý nebyla funkční a způsobovala ženám do jisté míry trýzeň, rády se této "nevolnické" eleganci podřizovaly. S vlnou 70. let podlehly kouzlu vysokých podpatků i muži ze showbyznysu.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....