Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jak správně vyčistit zimní bundu? Nebojte se ji vyprat

Móda

  10:20
Zima už je nenávratně pryč. Teplé oblečení ukládáme do skříní a začínáme nosit jarní modely. Aby však konkrétně zimní bunda správně hřála a uchovala si svůj vzhled i pro příští sezónu, je třeba ji správně a šetrně vyčistit. Server Lidovky.cz poradí, jak na to.

Zimní móda. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

1. Praním se bunda neničí
Nepromokavost je jedna z nejdůležitějších vlastností zimních bund, o kterou by při praní rozhodně neměly přijít. Za nepromokavé lze považovat bundy, které jsou vyrobeny z materiálů s hodnotou výšky vodního sloupce od 1500 mm a více. Vodní sloupec představuje schopnost materiálu odolávat tlaku vody. Čím je vyšší, tím je materiál voděodolnější. Každá nepromokavá bunda musí mít také určitou membránu, tedy tenkou vrstvu polymerního materiálu. Jeden z mýtů týkajících se čištění nepromokavého oblečení tvrdí, že praní tuto membránu poškozuje. Opak však může být pravdou. Špína a různé nečistoty totiž snižují funkční vlastnosti některých membrán, protože ucpávají jejich póry.

2. Dbejte na rady od výrobce
První krok, který byste měli před praním zimní bundy udělat, je důkladně prostudovat údaje na štítku umístěném nejčastěji na její vnitřní straně. Štítek napoví, na jakou teplotu či program oděv prát. Při čistění zimních bund rozhodně zapomeňte na použití klasického pracího prášku. Na většinu voděodolných materiálů je totiž nezbytné používat pouze vybrané prostředky, které například udržují funkčnost látky, nezanášejí membránu či neničí její prodyšnost. Tyto speciální prostředky také do určité míry umí obnovit voděodolnost.

„Největší škodu většinou napáchá první vyprání bundy, při kterém lidé často nezmění obvyklou teplotu a prací program,“ vysvětluje Robert Kubaczka, provozovatel jednoho z největších e-shopů se snowboardovým vybavením v Česku Blackcomb.cz. „Pokud se bunda udržuje podle symbolů na štítku a k čištění jsou využívány vhodné prací přípravky, životnost a voděodolnost materiálu zůstane prokazatelně delší. To ale neznamená, že vydrží navěky,“ dodává Kubaczka.

ČTĚTE TAKÉ:

3. Vždy bez aviváže
Přestože byly dříve čistírny považovány za nejšetrnější volbu pro čištění oděvů, dnes již tomu tak být nemusí. Moderní pračky totiž mají speciální programy, které si se špinavým zimním oblečením dokonale poradí. Program Outdoor má například optimálně řízený průběh teplot a speciálně vyladěné pohyby bubnu, díky čemuž si oblečení uchová odolnost vůči vodě a prodyšnost. Pokud nevlastníte pračku s touto funkcí, můžete bundu prát při šetrném programu (někdy také značeném jako program na delikátní prádlo) a maximální teplotě 40 °C za použití speciálních přípravků.

Při praní však nikdy nepoužívejte avivážní prostředky. Ty narušují strukturu a pevnost vláken a technické materiály ničí. Některé bundy, jako například péřové, je vhodné vyprat i ručně. Bundu vložte do vany s vodou a čisticím přípravkem na peří, nechte ji odmočit a poté jemně perte a máchejte. Pokud máte na zimní bundě nějakou výraznou skvrnu, je vhodné ji předčistit před praním za pomocí pracího prostředku a lehkých krouživých pohybů zubního kartáčku.

4. Sušení v pokojové teplotě nebo v sušičce
Zimní bundy bývají zpravidla nepromokavé, a proto běžný program ždímání a odstřeďování v pračce postrádá význam. Co však je možné po praní udělat, je alespoň z pračky odsát vodu. Poté je vhodné bundu pověsit na věšák a nechat odkapat a usušit. Doporučuje se sušit při pokojové teplotě, což může sice trvat i několik dnů, je to však nejlepší řešení.

Péřová bunda vyžaduje ještě šetrnější údržbu. Po vytažení z pračky nebo vany z ní jemně vymačkávejte přebytečnou vodu. Potom ji položte na ručník, překryjte druhým ručníkem a jemně tlačte, abyste zbylou vodu dostali pryč. Tento typ bundy pak sušte ve vodorovné poloze po dobu tří dnů, aby nedošlo k narušení vnitřních struktur. Během toho ji nejméně pětkrát denně natřásejte, aby v bundě nevznikly chuchvalce peří, které by začaly plesnivět. Pokud vlastníte sušičku, péřová bunda se suší na nízký stupeň zhruba 15 minut. Při sušení se navíc doporučuje vložit do sušičky několik tenisových míčků, které odstraní případné vznikající shluky peří.

5. Na straší bundy impregnace
Pokud zjistíte, že se funkční vlastnosti bundy časem zhoršily, přichází na řadu impregnace, což je nástřik speciálního prostředku na svrchní část oblečení. Zatímco dříve bylo kvalitní impregnování oděvů vyhrazeno pouze čistírnám, dnes není problém bundě dodat voděodolnost i doma. Stejně jako při praní používejte pouze ověřený, výrobcem oblečení doporučený impregnační prostředek. Některé impregnace se totiž nanášejí na mokré a vyprané oblečení, jiné se stříkají na suchý textil. Etiketu na impregnaci si proto pročtěte ještě před praním bundy, abyste věděli, kdy je správná doba pro ošetření. „Bundu je třeba impregnovat zhruba po třech praních a také po každé sezóně. Nové oblečení se impregnovat nemusí,“ uzavírá Kubaczka.

Autor: