23. srpna 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Móda

Koupací kukly facekiny jsou v Číně hitem. Chrání proti slunci

Koupací kukly - takzvané facekiny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koupací kukly - takzvané facekiny. | foto: Repro iDnes TV.

PEKING Po bikinách, monokinách, tankinách či burkinách se svět učí skloňovat nový módní výraz - facekiny. Tento svérázný módní výstřelek zaplavil letos v létě pláže v devítimilionovém přímořském městě Čching-tao na severovýchodě Číny.

Důvodem, proč si koupající se dámy natahují přes obličej barevnou kuklu, je údajně především ochrana před slunečními paprsky. Ženy v Asii totiž pečlivě dbají na to, aby si i během slunečného léta zachovaly zářivě bělostnou pleť. Píše zpravodajský server CNN.

Podle čínských médií se pod látkovými pestrobarevnými maskami, v nichž jsou vystřižené otvory pro oči, nos a ústa, skrývají ponejvíce místní ženy středního věku, které si chodí pravidelně zaplavat do oceánu. Kromě obličeje si halí i zbytek těla plaveckou kombinézou.

"Bojím se, abych se neopálila," vysvětlila svou volbu podivuhodného koupacího úboru Wang Siou-č' na pláži číslo 1 v Čching-tau. "Chodím sem hodně často a (tato maska) funguje," dodala.

Ochrana i před medúzami?

Některé ženy tvrdí, že maska je chrání i před medúzami. "Kukla nepomáhá jen proti slunečním paprskům. Zabraňuje také žahnutí medúzy," řekla agentuře Nová Čína Liou Aj-wen. "Ženy, které si sem chodí zaplavat, se všechny takhle oblékají. Už jsme si na to zvykli," dodala Liou.

Facekiny lze koupit v obchodech podél pláží v Čching-tau za zhruba 15 jüanů (asi 47 korun). Internetový prodejce Ma Ke Water Park nabízí masky v 18 různých barvách od blankytně modré až po fuchsiovou a také ve třech různých typech podle velikosti otvorů pro oči a podle umístění švů.

Někteří internetoví prodejci facekin tvrdí, že masky odhánějí i komáry, a dokonce prý žraloky. "Jasně oranžová kukla pomůže zahnat žraloka, protože žraloci se této barvy nejvíc bojí," tvrdí na svých webových stránkách prodejce Fingertip melody 234.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz