Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Ležérní jaro: vsaďte na boty bez podpatku

Móda

  14:06
NEW YORK - Boty bez podpatku se intenzivně zapojily do hry o módní trend letošního jara a léta.

V nazdobených balerínách uděláte letos parádu.

Nazdobené baleríny, sandály a peep-toe boty s otevřenými špičkami představují vážnou konkurenci botám na vysokém podpatku, které řada žen považuje za nutnost pro slavnostní a obchodní příležitosti. Ve skutečnosti může tento typ bot být lepším doplňkem letošní módy.

"Tyto boty jsou jedním z ležérních způsobů jarního oblékání," řekla Paola Venturiová, kreativní ředitelka italské obuvnické firmy Via Spiga.

S trendem delších spodních okrajů šatů - a zvlášť u tužkových sukní do poloviny lýtek - mohou vyšší podpatky porušit proporce, říká Lauren Dupontová, kreativní ředitelka americké obuvnické firmy Jack Rogers. Ta je proslulá především botami se silnou kůží, které proslavila manželka amerického prezidenta J. F. Kennedyho Jackie.

Pásky přes kotník pro sex appeal
Nižší podpatek podle Dupontové "zakotvuje" celý vzhled. Bota nemusí být úplně plochá. Pokud má pouze velmi nízký podpatek, vytváří to pěknou linii nohy, vysvětlila. A když botu doplňují pásky přes kotník, zvyšuje to sex appeal. Výběr černého podpatku nebo podešve místo běžnějších přírodních dřevěných barev zase dodává na rafinovanosti.

Dokonce značka Jimmy Choo malajského návrháře, která je synonymem pro jehlové podpatky, připravila několik variant bez podpatku, včetně sandálů se zipem. Zatímco spoluzakladatelka společnosti Tamara Mellonová je na fotkách vždy s podpatky, bot bez podpatků má v šatníku také mnoho. Nosí je pro každodenní příležitosti, když jde do kanceláře nebo doprovází dceru.

ANO výrazným barvám
U tohoto typu bot se lépe uplatňují výrazné barvy, které jsou další módní nutností jara. Trochu žluté, modré nebo fialové na sandálech je větší pastvou pro oči, než taková barva u bot deseticentimetrovým podpatkem.

Boty na podpatkách nechte letos na jaře v botníku.

"Můžete si s nimi pohrát - mohou být špičaté nebo oblé, ale osobně radši měním styl barvami," vysvětluje Alexandra Wilkisová Wilsonová ze skupiny Gilt, exkluzivního módního online obchodu.

Manželka amerického prezidenta Michelle Obamová nebo choť francouzského prezidenta Carla Bruniová Sarkozyová by mohly být modelkami pro slušivé boty bez podpatků, stejně jako herečka Katie Holmesová. Možná právě tyto vysoké ženy se zasloužily o návrat nízkých podpatků, zamýšlí se agentura AP.

Odhad musí mít samy ženy
U sukní nebo přiléhavých kalhot není výška podpatků ani jejich majitelky rozhodující, říká Dupontová, ale s širšími kalhotami je výška postavy důležitá.

"Boty začaly být bláznivě vysoké - nesnesitelně," říká Kelly Goldenová, majitelka chicagského butiku Neapolitan, která prodala mnoho párů bot bez podpatků ještě před tím než roztál sníh. "Lidé jsou rádi, když mají možnost koupit si boty s nižším podpatkem," dodává.

"Stále ale platí, že ženy musí samy odhadnout, kdy nosit boty bez podpatku a kdy ne," vysvětluje italský stylista Robert Verdi. "Ženy se cítí neuvěřitelně sexy, když mají vysoké podpatky, protože jim dodávají sebejistotu... ale podpatky se nenosí do obchodu s potravinami - nejsme v seriálu Sex ve městě," dodává. Nízké boty, ne však tenisky, podle něj vypovídají o jejich majitelce, že je se sebou vyrovnaná.

Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...