Od německých hospodyněk ke skinheadům, rockerům a papeži. A zase zpátky. Takovou cestu prošly boty značky Dr. Martens. Za 50 let existence se z nich stala legenda, kterou obouvají i dnes miliony lidí. Boty nazývané martensky či marteny nosí třeba Madonna či členové skupiny Red Hot Chili Peppers. Ale taky úplně obyčejní lidé, kteří mají rádi boty na dlouho. Jejich kult opěvovala svého času v Čechách skinheadská skupina Orlík.
Těžko lze najít ve světě univerzálnější obuv, než jsou právě martensky s odpruženou podešví. Kromě stylového designu totiž nabízejí něco, co už dnes moc nevidí - trvanlivost. "První marteny jsem si koupila v šestnácti a pořád jsou v pohodě. Miluju je," říká podle agentury AFP čtyřicetiletá Sabina Mullerová z Německa.
Martensky nabízí 250 modelů
|
Skinheadi, punkeři i papež
Fortelná bagančata se stala kultovními botami pro prakticky všechny subkultury spojené s tvrdou hudbou. Skinheadi, punkeři, motorkáři, fotbaloví fanoušci, příznivci grunge, ti všichni si je oblíbili.
Jednu dobu mezi skinheady a rváči tak populární, že byly na britských stadionech zakázané.
Boty značky Martens si objednal i papež Jan Pavel II. A nosí je Elton John, Paul McCartney nebo členové skupin Depeche Mode, Jethro Tull, Rolling Stones. Dnes jsou módní ikonou, kterou lze nezřídka spatřit třeba na útlé nožce modelky.
Původně se ovšem jednalo o zdravotní obuv, jež prodávali dva němečtí doktoři. Jeden z nich, Klaus Märtens, si v roce 1945 poranil kotník při lyžování v bavorských Alpách. Standardní vojenské boty jej tlačily, a tak navrhl vylepšený model, s měkkou kůží a speciální podešví se vzduchovým polštářem.
Boty z gumy ze zásob Luftwaffe
Spolu s kamarádem Herbertem Funckem, kterého nové botky zaujaly, je začali společně vyrábět s použitím vyřazené gumy ze zásob německé Luftwaffe.
Jejich pohodlné a trvanlivé podrážky si nejdřív oblíbily německé hospodyňky. Celých 80 procent prodeje v první dekádě obstaraly ženy starší 40 let.
S rostoucím úspěchem se tvůrci v roce 1959 začali rozhlížet po mezinárodním trhu. Jejich patent okamžitě koupil britský výrobce obuvi R. Griggs Group z vesnice Wollaston ve středu země. Jméno bot poangličtil na Martens, lehce pozměnil tvar podrážky a dodal typické žluté štepování. První pár bot Dr. Martens opustil továrnu ve Wollastonu ve střední Anglii 1. dubna 1960.
Koncem 60. let si nové botky přivlastnila revoltující mládež. "Obvykle když se objeví nová subkultura, zbavuje se symbolů té předešlé. Ale martensky zůstaly všem," uvedl pro AFP Martin Roach, který napsal knihu o historii této značky. A jejich status stylové ikony podle něj trvá dodnes. Za půlstoletí se jich prodalo víc jak 100 milionů párů, v nesčetných modelech všelijakých typů a barev, při výšce od osmi do dvaceti šněrovacích dírek. Na začátku nového tisíciletí se začaly vyrábět třeba i sandály či tenisky této značky.
Na konci roku 2002 přesunula společnost Dr. Martens pod tlakem klesajícího prodeje výrobu z Británie do Číny a Thajska. A v roce 2007 se obnovila exkluzivní výroba v anglickém Wollastonu. Každý den tam vyrobí asi deset dělníků na starých strojích asi 50 párů bot, hlavně legendární model 1460. Kouzlo martenů, které prošly složitou cestou od subkultury ke kultuře a od kultury ke kultu, zasáhlo i Čechy. Dokladem je kromě místní všeobecné rozšířenosti i song skupiny Orlík s názvem Boty: "Na všechny problémy znám jeden lék/těžký boty to vyřeší hned. Do hospody i do roboty/všude se hodí těžký boty./Až nahoru zavázaný!"
Historie bot značky Dr. MartensPrvní obuv nové značky Dr. Martens se začala v Británii prodávat 1. dubna 1960. Byl to pověstný model 1460, který je v prodeji dodnes. Měl osm šněrovacích dírek a třešňovou barvu. |