Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

'Martensky' obul papež, dalajlama i skinheadi. Slaví 50 let

Móda

  11:50
Boty značky Dr. Martens, které zcela nečekaně propojily punkové kapely, filmové herce, dalajlamu nebo papeže Jana Pavla II., oslaví v dubnu již padesáté narozeniny. Je to dlouhověkost, kterou by nikdo u ortopedických bot nečekal.

Každý rok je v nabídce bot značky Martens na 250 modelů, od zlatých po růžové. foto: Reprofoto

Od německých hospodyněk ke skinheadům, rockerům a papeži. A zase zpátky. Takovou cestu prošly boty značky Dr. Martens. Za 50 let existence se z nich stala legenda, kterou obouvají i dnes miliony lidí. Boty nazývané martensky či marteny nosí třeba Madonna či členové skupiny Red Hot Chili Peppers. Ale taky úplně obyčejní lidé, kteří mají rádi boty na dlouho. Jejich kult opěvovala svého času v Čechách skinheadská skupina Orlík.

Těžko lze najít ve světě univerzálnější obuv, než jsou právě martensky s odpruženou podešví. Kromě stylového designu totiž nabízejí něco, co už dnes moc nevidí - trvanlivost. "První marteny jsem si koupila v šestnácti a pořád jsou v pohodě. Miluju je," říká podle agentury AFP čtyřicetiletá Sabina Mullerová z Německa.

Martensky nabízí 250 modelů

Každý rok je v nabídce bot značky Martens na 250 modelů, od zlatých po růžové.

Od 1. dubna 1960 se po celém světě prodalo více než 100 milionů párů "martensek". Každý rok je v nabídce na 250 modelů, od zlatých po růžové, některé jsou zdobené kytičkami, další mají historické vzory. Fanoušci si ale tradičně neváhají boty "vylepšit" po svém.

Od roku 2002 téměř všechny boty značky Dr. Martens pocházejí z Asie.Skinheadi, punkeři i papež
Fortelná bagančata se stala kultovními botami pro prakticky všechny subkultury spojené s tvrdou hudbou. Skinheadi, punkeři, motorkáři, fotbaloví fanoušci, příznivci grunge, ti všichni si je oblíbili.

Jednu dobu mezi skinheady a rváči tak populární, že byly na britských stadionech zakázané.

Boty značky Martens si objednal  i papež Jan Pavel II. A nosí je Elton John, Paul McCartney nebo členové skupin Depeche Mode, Jethro Tull, Rolling Stones. Dnes jsou módní ikonou, kterou lze nezřídka spatřit třeba na útlé nožce modelky.

Boty značky Dr. Martens oslaví 1. dubna 50. narozeniny.

Původně se ovšem jednalo o zdravotní obuv, jež prodávali dva němečtí doktoři. Jeden z nich, Klaus Märtens, si v roce 1945 poranil kotník při lyžování v bavorských Alpách. Standardní vojenské boty jej tlačily, a tak navrhl vylepšený model, s měkkou kůží a speciální podešví se vzduchovým polštářem.

Boty z gumy ze zásob Luftwaffe
Spolu s kamarádem Herbertem Funckem, kterého nové botky zaujaly, je začali společně vyrábět s použitím vyřazené gumy ze zásob německé Luftwaffe.

Jejich pohodlné a trvanlivé podrážky si nejdřív oblíbily německé hospodyňky. Celých 80 procent prodeje v první dekádě obstaraly ženy starší 40 let.

Boty značky Dr. Martens oslaví 1. dubna 50. narozeniny.

S rostoucím úspěchem se tvůrci v roce 1959 začali rozhlížet po mezinárodním trhu. Jejich patent okamžitě koupil britský výrobce obuvi R. Griggs Group z vesnice Wollaston ve středu země. Jméno bot poangličtil na Martens, lehce pozměnil tvar podrážky a dodal typické žluté štepování. První pár bot Dr. Martens opustil továrnu ve Wollastonu ve střední Anglii 1. dubna 1960.

Koncem 60. let si nové botky přivlastnila revoltující mládež. "Obvykle když se objeví nová subkultura, zbavuje se symbolů té předešlé. Ale martensky zůstaly všem," uvedl pro AFP Martin Roach, který napsal knihu o historii této značky. A jejich status stylové ikony podle něj trvá dodnes. Za půlstoletí se jich prodalo víc jak 100 milionů párů, v nesčetných modelech všelijakých typů a barev, při výšce od osmi do dvaceti šněrovacích dírek. Na začátku nového tisíciletí se začaly vyrábět třeba i sandály či tenisky této značky.

Boty značky Dr. Martens oslaví 1. dubna 50. narozeniny.

Na konci roku 2002 přesunula společnost Dr. Martens pod tlakem klesajícího prodeje výrobu z Británie do Číny a Thajska. A v roce 2007 se obnovila exkluzivní výroba v anglickém Wollastonu. Každý den tam vyrobí asi deset dělníků na starých strojích asi 50 párů bot, hlavně legendární model 1460. Kouzlo martenů, které prošly složitou cestou od subkultury ke kultuře a od kultury ke kultu, zasáhlo i Čechy. Dokladem je kromě místní všeobecné rozšířenosti i song skupiny Orlík s názvem Boty: "Na všechny problémy znám jeden lék/těžký boty to vyřeší hned. Do hospody i do roboty/všude se hodí těžký boty./Až nahoru zavázaný!"


Historie bot značky Dr. Martens

První obuv nové značky Dr. Martens se začala v Británii prodávat 1. dubna 1960. Byl to pověstný model 1460, který je v prodeji dodnes. Měl osm šněrovacích dírek a třešňovou barvu.

Vložku do bot se vzduchovým polštářem navrhl německý doktor Maertens, když byl v rekonvalescenci po zranění na lyžích. Společně se svým přítelem Funckem, který byl mimo jiné vystudovaný inženýr, začali prodávat vynález v Německu. Většinou si jej kupovali lidé po čtyřicítce.

Dnes již klasické boty se však zrodily v okamžiku, kdy se prostřednictvím inzerátu v odborném časopise setkala s pány Maertensem a Funckem obuvnická rodina Griggsových z Anglie, která se rozhodla na základě Maertensova vynálezu vyrábět pracovní boty.

Autoři: ,

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...