Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Modelky jsou 'na jedno brdo', chybí jim osobitost

Móda

  14:30
Zatímco před lety svět modelingu vyžadoval po začínajících modelkách kromě krásy zajímavou tvář a osobitý charakter, dnešní začátečnice musí počítat s tím, že agenti vyhledávají vzájemně zaměnitelné dívky.

Yves Saint Laurent představil kolekci pro jaro a léto 2012. Modely navrhl Stefano Pilati foto: ČTK

Před dvěma desítkami let měly Češky stejně jako děvčata z Polska či Ruska u předních světových modelingových agentur otevřené dveře.

"Dnes již byla poptávka po slovanských typech nasycena," míní Milada Karasová, která hledala modelky pro svou agenturu Czech Models od roku 1990 po dvě desetiletí, než loni firmu prodala.

"O modelky od nás je samozřejmě stále zájem, ale stejný jako o dívky z jiných částí světa," uvedla Karasová, která dosud často pomáhá vybírat vhodné dívky na různých konkurzech.

Dříve se o modelky všichni starali

Karasová počátkem 90. let minulého století stála u zrodu kariéry nyní slavných českých modelek, jakými jsou Eva Herzigová, Daniela Peštová, Tereza Maxová či Simona Krainová. Ony i jejich vrstevnice podle Karasové byly vždy silnými a nezaměnitelnými individualitami.

Tereza Maxová

Eva Herzigová

"Každá ta holka byla něčím zajímavá. Dneska, když se zúčastňuji výběrů, tak mi přijde, že se hledá stejný prototyp. Všechny mi přijdou 'na jedno brdo'," posteskla si Karasová.

Dnešní začátečnice ve světě módy však oproti jejich již legendárním předchůdkyním musí od samého začátku překonávat mnohem více překážek, musí být na svou kariéru dobře připraveny.

"Tehdy děvčata nemusela být jazykově vybavena, nemusela o modelingu nic vědět," zavzpomínala Karasová na začátky své kariéry vyhledavačky krasavic vhodných pro modeling. "Všichni se o ně starali a pomáhali jim," uvedla. Dnešní adeptky ale musí dobře znát cizí jazyky a vědět, co je čeká.

Nesplněná přání maminek

Nejdůležitější však podle jejího názoru zůstává, aby sama dívka měla velkou touhu stát se modelkou. "V prvé řadě by rodiče měli nechat na dívce, jestli tu práci chce dělat," míní Karasová. Často totiž děvčata jen plní touhy jejich matek, které kdysi snily o kariéře v modelingu. "Maminka by si neměla splňovat svoje přání z mládí," prohlásila Karasová.

"Ideální je, když ta dívka je extrovert a sportovně založená," míní. Takové dívky jsou podle ní schopny brát celý exkluzivní svět módy s potřebným nadhledem. "V té branži jsou někdy dívky hodnoceny trochu jako koně, a když je dívka introvertní a plachá, tak ji to může opravdu hodně bolet," vysvětlila.

Současný trend: hlavně peníze

Další nezbytné vlastnosti správné modelky jsou podle Karasové dochvilnost, profesionalita, respektování potřeb modelingové agentury a skutečný zájem o obor a profesionální růst ve světě módy.

Současné modelky jsou 'na jedno brdo', míní Karasová.

"Dneska všichni hlavně chtějí rychle peníze. Ty holky to mají v hlavě úplně jinak hozené (než dřív). Nezajímá je už, jestli třeba dostanou práci pro prestižní návrhářku a ta je posune někam dál," konstatovala Karasová.

"Možná i proto jsem byla ráda, že končím, protože si myslím, že je velký věkový rozdíl mezi mnou a těmi patnáctiletými dívkami," vysvětlila jednašedesátiletá Karasová. Zatímco dřívější modelky ji prý považovaly téměř za svou matku a svěřovaly se jí i s intimními důvěrnostmi, jejich dnešní následovnice již takové potřeby nemají.

Dříve byl zájem o plné tvary

Zkušená veteránka světa módy Karasová přesto doufá, že se modeling jednou vrátí k dávným kořenům. "Čekám, že se zase vrátí prvoplánová krása jako taková. Všechny modelky si nebudou podobné, každá bude mít svůj typ i charisma," zasnila se Karasová.

Modelka Daniela Peštová s fotografem Goranem Tačevskim

Modelka Daniela Peštová, kterou kdysi do velkého světa módy vyslala právě Karasová, však situaci vidí více pragmaticky. "Pořád je to to samé, jediný rozdíl je v tom, jak ty holky vypadají," řekla Peštová.

"V mých začátcích hledali agenti vysoké holky plných tvarů s hezkými tvářemi. Dneska jsou požadavky, jak by holka měla vypadat, úplně jiné," vysvětlila. "V našem byznysu není co objevit nového, všechno se opakuje, ať už je to móda, ať už jsou to holky, ať už je to styl fotografie," míní Peštová.

"Když to znudí, tak se hledá něco jiného a většinou se kouká na to, co bylo. Takže když máte módu dlouhonohých gazel a Brazilek, tak si můžete být jisti, že za pár měsíců to budou holky, které vypadají spíš jako kluci, a potom to zase budou nějaké sexbomby," dodala Peštová.

Autor:

AURES Holdings a.s.
NÁKUPČÍ AUTOMOBILŮ - BRNO (A12460)

AURES Holdings a.s.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč