Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nesnáším značky na tričkách, říká Kateřina Jacques

Móda

  9:54
Místopředsedkyně Strany zelených Kateřina Jacques bere svůj profesní šatník za společensky vynucenou záležitost, a tak se rozhodla představit se v oblečení pro volný čas, které o jejím osobním přístupu k oblékání vypovídá lépe.

Místopředsedkyně Strany zelených Kateřina Jacques. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

„Na značky ani módní trendy si nepotrpím, řídím se vlastním vkusem. Docela ráda nosím oblečení s nějakým sdělením, protože jsem typ angažovaný,“ říká poslankyně, která si pořídila například tričko na propagaci blobu Jana Kaplického nebo jiné s nápisem „Žeru bio“. 

Místopředsedkyně Strany zelených Kateřina Jacques.

 „Oblečení, ve kterém chodím do Poslanecké sněmovny, je z velké části ušité na zakázku u švadlenky Boženky z Ledče nad Sázavou, se kterou vždycky něco vymyslíme a namalujeme, takže se na svém vzhledu také kreativně podílím. Zbytek šatníku si pořizuji zpravidla na cestách, protože jindy nemám čas, takže většinu věcí mám spojených se vzpomínkami na nějaké místo. Dřív jsem také nakupovala dost často v sekáči a miluju ruční práce. S dcerou nadšeně pleteme, háčkujeme a vyšíváme,“ dodává poslankyně.

1. Tričko Za Jana Kaplického

Tričko s nápisem FUTURE JE NÁŠ SYSTÉM jsem si pořídila jako výraz podpory blobu Jana Kaplického. Líbí se mi, když člověk tímto způsobem sděluje nějaký názor, a nesnáším oblečení, na kterém je vytištěné jen nějaké bezduché sdělení, jako například název značky. To bych si nikdy nekoupila.

2. Bunda – Patagonia

Bundu jsem si koupila v americkém Denveru. Kdysi jsem viděla film o zakladateli firmy Yvonu Chouinardovi. Začínal jako bezdomovec, a protože znal život na okraji společnosti, jeho firma splňuje všechny charakteristiky sociálního podnikání. Investuje velké peníze do pracovních podmínek svých zaměstnanců a miliony dolarů ročně věnuje na ochranu životního prostředí a různé charitativní projekty. Je to trochu dražší značka, ale za fairtradové zboží si ráda připlatím.

Taška od brněnské návrhářky Jany Morávkové.

3. Boty – Lowa

Goretexové boty jsou z drážďanského obchodu Globetrotter. Prochodila jsem s nimi Šumavu, Beskydy i italské Dolomity a drží, ani se nehnou. A na tom mi záleží. Strašně mi vadí konzumní způsob života, kdy se očekává, že si každou sezonu koupíte několikery nové boty.

4. Taška – na zakázku

Tenhle originál z neoprenu mi ušila brněnská návrhářka Jana Morávková. Má symbolickou zelenou přezku. Do práce ale chodím s batohem, protože nosím těžký notebook i spoustu lejster. Když je potřeba, abych vypadala slušně, jednoduše ho odložím.

Šperk ve tvaru horolezecké osmy.

5. Náhrdelník

Šperky moc nenosím, ale mám jeden náhrdelník, který nikdy nesundávám. Je to na zakázku vyrobená miniatura horolezecké osmy, kterou používají horolezci k jištění na skále. Symbol toho, že vás ten druhý podrží a nepustí. Dostala jsem ji od horolezce Martina Bursíka.

Autor: