22. července 2009 9:17 Lidovky.cz > Relax > Móda

Nový módní hit: po kroksech přicházejí žabí boty

Nový obuvnický hit - žabí boty. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový obuvnický hit - žabí boty. | foto: Reprofoto

ČESKÉ BUDĚJOVICE Ani bosa, ani obutá měla ve známé pohádce přijít Chytrá horákyně. V tzv. "fivefinger shoes" – čili pětiprstých, či dokonce žabích botách – by se jí to podařilo. Po "kroksech" přichází do módy další obuvnický hit. Oba spojuje to, že je nosí mnohé celebrity.

Zatímco však kroksy jsou dnes jen nezbytnou součástí nabídky vietnamských tržišť, pětiprstým botám věnují pozornost i ortopedové. Mnozí z těch, kteří žabí boty obuli, si je totiž nemohou vynachválit. Poukazují na to, že chůze v nich je nezvykle příjemná a hlavně na rozdíl od jiných i zdravá.

Nový obuvnický hit - žabí boty.

Kolem pětiprstých bot se na rozdíl od kroksů rozběhla i rozsáhlá diskuse mezi ortopedy a dalšími lékaři. Jedná se o to, zda by se člověk neměl kvůli svému zdraví vrátit do doby, kdy ještě chodil bos.

Nový obuvnický hit - žabí boty.

"Pětiprsté boty dávají člověku příjemný pocit chůze na boso, přitom ale chrání nohu před zraněním," říká Jan Valeška, který je prodává v Česku.

Nový obuvnický hit - žabí boty.

Lidé tak vnímají nerovnosti na povrchu, stejně jako kdyby byli bosí, což má údajně velmi pozitivní účinky na lidské zdraví, včetně posilování důležitých svalů a stability nohy či zlepšení koordinace pohybu.

Další zajímavosti o novém módním hitu si přečtěte ve středečním vydání deníku