Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Čekstajl

Národní hrdost a vytříbený vkus. V čem tkví síla vyšívaných halenek Oleny Zelenské, že zastíní i róby od McQueena?

Takhle se to dělá. Olena Zelenská reprezentuje ukrajinské tvůrce za všech okolností. Působivě šik byla i na posledním summitu NATO foto: Profimedia

Žádná princezna z Walesu ani Michelle Obamová by soutěž o přední představitelku státu, která svou zemi co do stylu reprezentuje nejlépe, nevyhrála. Všechny by je totiž do kapsy strčila bývalá scenáristka z Ukrajiny.
  10:00

Národní hrdost a vytříbený vkus zašívá do svých šatů první dáma Ukrajiny pravidelně. Nejinak tomu bylo i na summitu NATO, který se minulý týden konal ve Vilniusu. Zatímco na programu bylo jednání o ruské invazi i připojení Ukrajiny a Švédska do Severoatlantické aliance, oči přítomných se upínaly k zářící dámě se smutným úsměvem.

Na zahajovací ceremoniál si první dáma Ukrajiny oblékla tradiční bílou košili s černou výšivkou, takzvanou vyšyvanku, z ateliéru Gunia. Ten vyrábí nejen oblečení, ale i keramiku nebo šperky. Zdatně propojuje etnografii s moderním designem, etnografický výzkum s krejčovským řemeslem a patří k oblíbeným značkám paní prezidentové. Nápadnou halenku zdobí výšivka hvězd, sluncí, mraků a jediný zlatý knoflík ve tvaru srdce. V pase je přepásána tkaným pásem s bambulkami. Dnes tuto blůzu lze u značky Gunia pořídit pouze na objednávku za osm tisíc korun.

Originální a symbolické

Přehlídka ukrajinské módy v Litvě pokračovala, když se Zelenská objevila na večeři v prezidentském paláci. Dostavila se po boku svého muže Volodymyra v originálním dvoudílném kompletu z dílny Litkovska. Modrý top byl pod asymetrickým límcem dekorován výšivkou ptáků jako příznačného symbolu naděje, nového života a svobody. Autorkou tohoto skvostného modelu je designérka Lilia Litkovska, která s první dámou Ukrajiny spolupracovala ještě před ruskou invazí.

Takhle se to dělá. Olena Zelenská reprezentuje ukrajinské tvůrce za všech okolností. Působivě šik byla i na posledním summitu NATO

„Zbožňuji pracovat s Olenou! Jsem si vědoma té velké zodpovědnosti oblékat první dámu. Je to sofistikovaná práce, propojit se se světem skrze to, co nosíte,“ prozradila britskému deníku The Guardian oděvní návrhářka, která svou práci pravidelně prezentuje na týdnu módy v Paříži a zastupuje ji i londýnský obchodní dům Selfridges. Litkovska navíc oblékala Zelenskou i během cesty do USA, kde celý svět ohromila citrusovým kostýmem s modrými lodičkami a dechberoucími olivovými šaty s dlouhou vázankou, které kopírovaly válečnou khaki uniformu jejího muže.

Šatník Oleny Zelenské samozřejmě není práce jen jí samotné. K jejím stylistům například patří Natalia Kamenska, zakladatelka již zmiňovaného projektu Gunia. Na ukrajinské první dámě je ale sympatické, že odmítá nosit modely od věhlasných módních domů a tvrdohlavě podporuje práci svých lidí, designérů, podnikatelů, řemeslníků. Někdo by totiž mohl namítnout – co v době války sejde na šatech?

Jenomže za každým stehem jsou životní příběhy tvůrců, které je třeba podpořit. Nadto na celé plejádě outfitů, v nichž se první dáma Ukrajiny již představila, je překvapující, jakými doušky dokážou Ukrajinci čerpat ze svých tradic a dát jim moderní vzhled. To je kumšt, který by se od nich čeští designéři mohli učit.