Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chlupatá rozbuška. Mohou, či nemohou muži nosit kraťasy a ukazovat stehna?

Móda

  5:00
Jakmile teploměr vystoupá nad třicet a v hromadné dopravě začne být nedýchatelno, vysloví se peprná otázka. Mohou muži nosit kraťasy? Letos se ale módní redaktoři musí namísto otázek, na jaké místo jsou šortky vhodné a kam s nimi raději nechodit, připravit na dotazy, jak krátké mohou pánské kraťasy vůbec být.

Nenáviděné i s oblibou nošené. Ačkoli se pánské šortky objevily v módních kolekcích pro léto, stále vyvolávají kontroverze foto: DIOR

Módní značky totiž vidí muže v létě 2021 v gatích, které jim sotva zakrývají půlky! Jsou tak krátké, že si dokonce vysloužily označení mikrošortky. Kreativní ředitelka Miuccia Prada takto odlehčila korporátní pánskou uniformu a chlapíkům doslova vyhrnula oblekové kalhoty více než do půlky stehen. Podle posledních trendů mají muži do kanceláře i mimo ni nosit celé léto kraťasy s ladící oversize košilí s krátkých rukávem a ze savého materiálu.

Do města? Vážně?

Jenomže takové chlupaté pánské stehno odhalené na veřejnosti je jako rozbuška. Někteří se jej štítí, jiní je hrdě ukazují. Ještě před deseti lety to módní návrhář Tom Ford pěkně slíznul za vyjádření, že muži by ve městě neměli nosit kraťasy. A etiketa mu ještě dnes dává zapravdu. Ať se píše rok 2021, ať je klidně čtyřicet ve stínu, pravidla slušného chování akceptují pánské šortky pouze na tenisovém kurtu, pláži nebo na túře.

Kraťasy jsou například v anglické společnosti stále vnímány jako výhradně dětský oděv. Vzpomeňme si na brzy osmiletého prince George. Podle tradice byl následník britského trůnu oblékán jako malé dítě právě do šortek, a pokud bylo frišno, mohl si na holá lýtka navléknout podkolenky. Kalhoty s dlouhou nohavicí poprvé oficiálně oblékl před oslavou sedmých narozenin, což je moderní přístup, vezmeme-li v potaz, že ještě ve 40. letech se hranicí pro obléknutí dlouhých nohavic označovalo třináct let.

Ani dnes není společnost na odhalená pánská stehna připravena. Před pár týdny to potvrdily fotografie herce Mila Ventimiglii, známého ze seriálu Gilmorova děvčata jako rebel Jess. Americký krasavec byl spatřen v šortkách tak krátkých, že byste ani nevěřili, že tam skutečně jsou. Jeho obnažené nohy vyvolaly posměch, dívky se dušovaly, že něco tak krátkého by svému partnerovi nikdy nedovolily, jiní herce hájili a oceňovali jeho vysportované končetiny s heslem „když je máš, tak je ukaž“.

Opravdu krátké kraťasy. Jejich milovníkem (ty na fotce jsou ještě dost dlouhé) je irský herec a hvězda oblíbeného seriálu Normální lidé Paul Mescal. Když jeho fanoušci viděli „minikraťasy“ z aktuální kolekce Gucci, hned je sdíleli na sítích s tím, že by je určitě chtěl. A on jim odepsal: Rozhodně bych neřekl ne.

Ony mikrokraťasy ale nejsou v módě žádnou novinkou. Povlávající oversize šortky už se mimo sportoviště objevily v 70. letech, maximální oblibě se těšily na přelomu let 80. a 90.

Vrátit kraťounké kalhoty do šatníků se pokoušeli módní návrháři před třemi lety a teď to zkouší znovu. Jak je ale možné, že k mužům jsou pravidla oblékání nastavena přísněji než k ženám? Vždyť vynést chlupaté nohy v ultrakrátkých šortkách znamená čelit posměšným úšklebkům.

Šortky ale nikdy neměly dobrou reklamu. Koho si v nich vybavíte? Johna Travoltu a jeho skromné propocené kraťásky ve filmu Dokonalí? Anebo Paľa Haberu v džínových šortkách, s nimiž vymetal koncerty i večírky s Karlem Gottem? Může se vůbec oděv, z něhož čpí závan let dávno minulých, zbavit odpudivé nálepky? Jak zpívá slovenský bard: „Je to vo hviezdach!“

Autor: