Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čekstajl

Svět vzpomíná na 90. léta jinak než my. Seriál o Pamele Andersonové vzkřísil i její džínové šortky

Na vrcholu. V roce 1992 ochromil televizní obrazovky seriál Pobřežní hlídka a s ním půvabná plavčice C. J. Parkerové v podání tehdejší ikony Pamely Andersonové. foto: Getty images

Zatímco v české kotlině vzpomínáme na devadesátá léta s upachtěnými policisty v populární minisérii České televize, v Americe si tehdejší dobu připomínají s půvabnou záchranářkou v červených plavkách.
  5:00

Televize Hulu totiž na začátku února uvedla premiéru dlouho očekávaného seriálu Pam & Tommy, který upozorňuje na bouřlivý vztah herečky a modelky Pamely Andersonové s bubeníkem Tommym Leem.

Legendární playmate potkala člena skupiny Mötley Crüe v roce 1994 a vzala si ho již čtyři dny po prvním setkání. Krátké manželství potetovaného rockera se seriálovou hvězdou zaniklo roku 1998 a bylo poznamenáno krádeží jejich velmi intimní videonahrávky z líbánek.

Nový seriál tak na sebe poutá pozornost nejen hambatými scénami, ale i kostýmy, které uspokojují hlad po módě z devadesátek. Při této příležitosti módní redaktoři sahají do archivů a vytahují na světlo staré snímky, které Pamelu vyzdvihují na stylový piedestal.

Reklamní svět ji objevil v roce 1989, když krásnou dvaadvacetiletou Kanaďanku zachytila během fotbalového zápasu velkoplošná televize. Právě tam si jí všiml výrobce piva Lebatt a Pamelu oslovil, aby se stala jejich tváří. Pózování před fotoaparátem v Andersonové, která se do té doby živila jako cvičitelka ve fitness centru, zažehlo touhu proslavit se v zábavním průmyslu.

Herečka Lilly Jamesová, která Andersonovou hraje, nosí platinové vlasy vyčesané...

A tak také udělala. Začala fotit pro magazín Playboy a zahrála si v populárním sitcomu Kutil Tim. V roce 1992 ale přišla nabídka zahrát si plavčici C. J. Parkerovou v seriálu Pobřežní hlídka. Právě role záchranářky v proklatě vykrojených plavkách vytvořila z Pamely vzor krásy, který zdobil v 90. letech nejednu garáž a šatní skříňku. Úvodní znělka, v níž běží po pláži ve zpomaleném záběru, už asi navždy zůstane jejím nepřekonatelným výkonem.

V novém osmidílném seriálu ale kostýmní výtvarníci vzkřísili kompletní módní styl této blonďaté divy. Herečka Lilly Jamesová, která Andersonovou hraje, nosí platinové vlasy vyčesané do vysokého ledabylého drdolu, vyfoukanou ofinu a dokonalou manikúru, stejně jako nezapomenutelné rty orámované tmavou konturkou. Na sobě má těsné minišaty s hranatým výstřihem, upnutá body v krátkých džínových šortkách, korzety a spoustu latexových i perleťových materiálů.

Herečka Lilly Jamesová, která Andersonovou hraje, nosí platinové vlasy vyčesané...

Majitelku slavného silikonového poprsí dnes kostýmní výtvarnice seriálu Kameron Lennoxová popisuje jako mix Brigitte Bardotové a kosmonautky Barbarelly šmrncnuté rock’n’rollem. Tvůrci seriálu navíc mají Pamelu za silnou, sebevědomou ženu, která obstála i ve velmi těžkých časech, čímž prý dokáže inspirovat dodnes. Nesmrtelného odkazu této živoucí Barbie si jsou zřejmě vědomi i další. Dnes čtyřiapadesátiletou Pamelu, pětkrát rozvedenou matku dvou dětí, zvou na své přehlídky i takové módní domy jako Balmain nebo Chanel.

Navíc ji pojí dlouholeté přátelství s britskou návrhářkou a matkou punku Vivienne Westwoodovou. Osmdesátiletá provokatérka Pamelu již několikrát oslovila, aby jí zapózovala v módní kampani nebo v jejích modelech vyšla na molo. A kromě záliby v korzetech tuto kontrastní dvojici spojuje aktivní podpora organizace PETA či Juliana Assange.

Pamelina vylepšená tvář a legendární skromné outfity dnes nacházejí u instagramové generace pochopení, slavná krasavice je ale inspirující i v jiných ohledech. Minulý rok se Andersonová stáhla ze všech sociálních sítí, neboť chce prý svůj volný čas trávit čtením a procházkami v přírodě. A na nový seriál z doby své největší slávy se prý rozhodně dívat nehodlá.

Právě čtete