Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pánskou módou ovládne 'nabouraná elegance'

Móda

  16:00
PRAHA - Řemeslo, kvalita zpracování a historie ovlivňuje současný vývoj pánské módy. Důležitý je pocit komfortu a perfektního zpracování. Výraznými znaky v kolekcích pro podzim a zimu 2011/2012 jsou podle odborníků luxus a funkčnost.

V pánské módě vede nabouraná elegance. foto: Shutterstock

"V pánské módě je důležité pohlazení historií," řekl módní návrhář Petr Tylínek. Pro nadcházejících sezonu bude podle něj příznačná "nabouraná elegance". "Nepůjde o strohý, studený styl, ale spíše o eleganci s patinou, která je jakoby onošená a mírně omšelá," uvedl.

Inspirace ze 60. let
Upozornil, že tematické náznaky čerpají tvůrci ze starých salonů, ovšem nejen krejčovských, ale také z řemeslných dílen. Do doplňků, opasků, vest nebo bot se tak často promítají například patinované kůže. Inspirací je také móda 60. let. "Do této doby se stále vracíme. Čerpáme z toho a láká nás hravost, barevná škála i reálie," uvedl Tylínek. Upozornil, že se do modelů promítají tvary staré techniky, aut nebo významných historických událostí.

"Každá generace si chce hrát s tím, co už bylo v předchozí době. Nelze však kabát otáčet donekonečna. Historii provětráváme, čerpáme z ní, ale zkoušíme to nějak jinak," zdůraznil.

"Nejde jen o tvarování. Je tam sice posunutý pas nahoru, štíhlá saka, úzká ramena i mohutnější kalhoty. To se však mění. Jsou tam i kalhoty, které jsou nahoře baňaté a dole se zužují, někdy dole i s náplety. K tomu jsou saka z tvídu, kde se pozná řemeslo. Móda pro muže bude kombinací historických prvků a puncu kvality," vysvětlil Tylínek.

V pánské módě vede nabouraná elegance.

Ženské prvky nejsou žádané
Zatímco dámská móda si často pohrává s maskulinními prvky, v pánském stylu nejsou podle oděvního experta dámské prvky v současnosti žádané.

"Androgenní typy jdou stranou. Muž má být mužem a žena má být ženou. K mužům patří flanelové košile, kostkované materiály, hřmotné boty, kovbojská a westernová móda i trochu 'kaktusu' na obličeji," uvedl.

Hlavní roli v trendech pánské módy pro podzim a zimu příštího roku má podle historičky módy Jany Máchalové kvalita textilií a technická stránka oděvu.

Kravaty ztrácejí pozici
To ukázaly přehlídky v Paříži, Miláně i na významném veletrhu Pitti Imagine Uomo ve Florencii. Důležité jsou povrchy materiálů, vazební struktury a konečné úpravy, které mají textilii ozvláštnit. Bavlna má vzhled vlny, kašmír působí jako technický materiál, umělé kožešiny vypadají jako pravé.

Silueta pánských oděvů je vyštíhlená a tvarovaná na tělo. Klasické obleky podle Máchalové téměř vymizely a také kravaty "ztrácejí pozici".

Zdůraznila, že designéři sázejí u pánských doplňků spíše na manžetový knoflíček. "Stává se nepostradatelným společníkem mužů, zvláště pokud je 'Made in England'. Musí jej mít gentleman, dobrodruh, sportovec i byznysmen," řekla na semináři o módních trendech. Náladu pánského luxusu navozují tóny béžové, šedé a hnědé, ale i barvy čokolády a hnědočervené. Favoritkou je indigově modrá a její temný odstín námořnický. K červeným odstínům se řadí barva ředkvičky a karmínu, teple působí sluneční žlutá a oranžová. Stále aktuální je také vojenská khaki.

Návrháři sázejí na styl vintage
Vyštíhlená silueta saka, vypracovaná na tělo a kalhoty s nízko posazeným pasem se v kolekcích setkávají s krabicovým tvarem krátkého pláště s rameny ve stylu 80. let. Hitem sezony jsou pláště s kožešinovými límci, stejně jako trenčkoty ve zkrácené délce. Kašmíry a další ušlechtilé vlny jsou opatřeny úpravami do extrémních podmínek. Na pláště se používají přikrývkové, zaplstěné tkaniny. V trendech jsou i pláště z technických textilií s pružným nylonem. Denimy, námořnická bavlna a kvalitní manšestry se objevují na společenských oblecích. Důležitou součástí oděvu jsou podšívky z velmi nákladných materiálů, hedvábné s grafickými dezény. Na druhé straně jsou ale oděvy záměrně vytvořené bez podšívky.

Podle Máchalové návrháři sázejí také na styl "vintage", který měl původně působit jako oblek ze second handu. Pouze obnošený vzhled a retro vzory ovšem nestačí. V současném pojetí musí vykazovat perfektní řemeslné zpracování a vzbuzovat jakousi nostalgii po starých technologických postupech. Módní záležitostí je tvíd, především v zemích, kde zákazníci dokážou ocenit historii a tradici. Témata spojená s lovem a motorkářstvím čerpají náměty z pramenů 50. a 60. let. Tyto prvky mnohdy volně přecházejí do vojenského stylu. Výrazné štepování podporuje dojem rukodělného zpracování.

Výraznou součástí trendových oděvů je manufakturně zpracovaná kůže. Účelem úprav ovšem není jen ochrana, ale především získání zajímavého vzhledu a omaku. Módní vývoj přeje také využívání pravých kožešin. "Vzhledem k tomu, že výroba umělých kožešin je podle průzkumů ekologicky zátěžová, bylo módnímu světu částečně odpuštěno používání pravých kožešin," uvedla historička. Pracuje se s detailem: s manžetami, klopami, kombinacemi s kůží.

Podle Tylínka ovšem trendy nejsou vnímány striktně. "Není to jako dřív, když se říkalo, že po přehlídce se má 'zapálit skříň a začít znovu'. V současné době je to pozvolný vývoj, něco se ubere, něco přidá. V krizi se přidává obvykle něco jednoduchého, ale kvalitního. Je tam patrná určitá komunikace mezi zákazníkem a tvůrcem," řekl.

Autor:
Témata: móda, Elegance, styl

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!