Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Čekstajl

Papež jako cool rapper z Bronxu? Snímek od umělé inteligence rozvířil sociální sítě

Cool rapper z Bronxu? Snímek papeže Františka ve stylové péřové bundě rozvířil sociální sítě. Pravý ale není. Svatý otec je totiž, pokud jde o módní libůstky, skromným zákazníkem. Zimě zpravidla čelí v elegantním dvouřadém kabátě a teplé bílé šále. Dole je jeho železný kříž s motivem pastýře a stříbrný prsten. foto: Repro Midjourney

Svatý otec byl pasován na stylovou ikonu. Tento fešný titul vyfasoval papež František díky fotografii, která ho zachycuje v bělostně čisté péřové bundě. Se svým železným křížem kolem krku působí šestaosmdesátiletý rodák z Argentiny spíše jako cool rapper z Bronxu než hlava katolické církve pověstná svou skromností.
  10:00

Podobizna, která v posledních dnech rozčeřila sociální sítě, ale ve skutečnosti neexistuje. Vytvořila ji totiž umělá inteligence (AI), konkrétně generátor Midjourney, který zpracovává již existující snímky. A čím více podkladů pro svou práci má, tím přesvědčivější výsledek dokáže zhotovit.

Stejně jako papež v péřovce tak mnohé pobavila i další tvorba AI. Na fotkách, které se nikdy nestaly, byl zachycen například bývalý americký prezident Donald Trump, kterému v USA hrozí obžaloba. Na obrázcích se podnikatel zuřivě brání policistům, na něž hystericky křičí Trumpova žena Melania.

Strach Muska a spol. z umělé inteligence. Co na výzvu k okamžitému zastavení vývoje říkají čeští experti

Stejně tak existují další vtipné snímky, k nimž nikdy nedošlo – bývalá německá kancléřka Angela Merkelová a dřívější hlava Spojených států Barack Obama užívající si bezstarostné kratochvíle na pláži či ruský diktátor Vladimir Putin klečící před svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem.

Že obrázek stylového papeže není pravý, mnohé zklamalo. Podnítil totiž vášnivé spekulace nad názvem Františkovy potenciální módní značky a podobou jeho stylových produktů. Co ale na první pohled vypadalo jako povedený sólokapr, již na ten druhý vyzradily papežovy ruce, které zjevně patří někomu mladšímu. Všichni, již vtípku umělé inteligence uvěřili, se zřejmě nechali příliš unést dějem populárního seriálu Mladý papež, který v roce 2016 natočilo HBO.

Papež František
Kříž a prsten papeže Františka

Pokud jde o módu, je totiž současný papež mnohem inspirativnější, než nějaká stylová bunda jako vystřižená z pultů značky Balenciaga. Ač se hlava katolické církve nechává nejčastěji vidět v bílé klerice s krátkou sutanou, do mrazivého počasí samozřejmě obléká i teplý svrchník.

Zimě ovšem nečelí v naducané bundě, nýbrž v elegantním dvouřadém kabátě a bílé šále kolem krku. Momentálně ho sice neuchránila před onemocněním dýchacích cest a hospitalizací, ale působí hřejivě. Svatý otec, který si po zvolení papežem vybral jméno askety Františka z Assisi, se vyhýbá mnoha módním libůstkám, pro něž měli jeho předchůdci slabost.

Tak třeba – místo kříže zlatého je papež František věrný železnému kříži s motivem pastýře, který nosí na krku již od roku 1992. Zlatý není ani jeho rybářský prsten, tedy pečetní šperk, který bývá vyroben speciálně pro nového svatého otce. František má pouze prsten stříbrný. Vyhýbá se také nošení krátké červené pláštěnky zvané mozzetta, raději než hedvábí obléká skromnější vlnu, a to v zimě i v létě, a místo zářivě rudých mokasínů, které reprezentují prolitou krev mučedníků, nosí obyčejné černé boty. Stejnou barvu mají i papežovy hodinky, které značka Swatch prodává za 56 dolarů, tedy v přepočtu asi za 1200 korun.

Ačkoli diskutovaná fotografie není pravá, díky za ni. Dokázala upozornit na to, že papež má zatraceně dobrý módní vkus. Jen namísto stylové ikony je spíše ikonou skromnosti a udržitelnosti.

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...