26. května 2009 12:07 Lidovky.cz > Relax > Móda

Přičichněte k tajemství výroby parfémů

Parfém - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Parfém - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Vůně v umění, módě i v parfémech nabízí Voňavý týden, který ode dneška do čtvrtka pořádá Francouzský institut v Praze ve spolupráci s firmou L'Oreal. Zájemci se mohou seznámit s výtvarnými díly inspirovanými vůněmi, poznat tajemství výroby parfémů, pokusit se vytvořit vlastní vůni a zhlédnout i aromatický film.

"Vůně slouží k návnadě návštěvníků. Využila jsem 33.679 bílých mentolových žvýkaček a polepila jimi zdi. Lidé slzeli, než si začali prohlížet výstavu," řekla při dnešní prezentaci své tvorby francouzská výtvarnice Amande In.

V rámci voňavého týdně se poprvé v Praze představí aromatický film Cent sans sens známého francouzského umělce Fabrice Hybera. Zážitek z tohoto díla má umocnit takzvaná čichová karta.

Návštěvníci se mohou zúčastnit diskuse s umělcem, který se proslavil díky svému nezařaditelnému a ironickému dílu. Je známý především přetvořením Muzea moderního umění v Paříži na Hybermarket, vytvořením největšího mýdla na světě a instalací internetového portálu inconnu.net na Vítězný oblouk v Paříži.

Zájemci o haute couture, tedy vysokou krejčovinu, mohou vyslechnout přednášku na téma Móda v Paříži. Módní přehlídku pak chystají umělecké školy ModúArt Paris a Vyšší odborná škola oděvního návrhářství (VOŠON) a Střední průmyslová škola oděvní v Praze (SPŠO).

Přednáška nazvaná Parfémy a jejich tvůrci nabídne pohled do zákulisí tvorby vůní. Na rozdíl od jiných přednášek, které jsou zdarma, nebo za mírný poplatek, je vstupné 850 korun. Další informace na www.ifp.cz.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz