Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Čekstajl

Plasťáky za Rolex. Kdy si mocní muži uvědomí, že luxusní hodinky s diamanty jsou přežitek?

Levné ciferníky. S hodinkami za pár stovek si bohatě vystačí papež František i miliardář Bill Gates foto: Getty images

Doporučujeme
Není výraznějšího symbolu společenského statusu a vytříbeného vkusu, než jsou hodinky na mužském zápěstí. Drahý číselník se před těmi správnými lidmi dává vyhrnutím manžety okatě najevo, jindy se pod rukáv obleku raději schovává. Proč jsou hodinky neodmyslitelným doplňkem pánské garderoby, a hodí se vůbec luxusní kousky do dnešní doby?
  13:00

O potížích s hodinkami by mohl vyprávět francouzský prezident Emmanuel Macron, který si ty své během televizní debaty o penzijní reformě „nenápadně“ sundal pod stolem. Hodnotu hodinek bývalého investičního bankéře někteří odhadují na 80 tisíc eur, jiní jsou v posudku mírnější a cenu vyčíslují na 2400 eur. Nálepka „prezident bohatých“ není zrovna to, co by si Macron mohl v bouři protestů proti posunutí důchodového věku přát. Na druhou stranu hodinky poseté diamanty se jaksi nehodí do doby, kdy společností hýbe diskuse o uskromnění se.

S drahým šperkem na zápěstí bývají zkrátka potíže. O schovávání hodinek ví své německý ministr financí Christian Lindner i bývalý polský ministr dopravy Slawomir Nowak, který musel kvůli nákupu drahých hodinek opustit vládu. S nevydařenou retuší příliš okázalého hodinového strojku mají své zkušenosti zase v Rusku – konkrétně hlava pravoslavné církve Kirill – a cenné hodinky musí skrývat i tiskový mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Počítačový mág Steve Jobs ve svém oblíbeném modelu Seiko představil v roce 1984 počítač Macintosh. V závěru svého života nenosil hodinky vůbec

Jenomže luxusní hodinky jsou oblíbenou módní libůstkou a prostředek, jak dát na odiv své postavení a výši platu. Nelze je srovnávat s drahými obleky, luxusními botami či auty. Hodinky nejsou jen tak obyčejná cetka, ale kupují se u příležitosti zásadního milníku – ať už jde o uzavření manželství, narození dítěte, výročí, povýšení či nové zaměstnání. Hodinky z drahých kovů, vzácných kamenů, stvořené zkušenými hodinářskými mistry a vyrobeny v limitované edici tak nejen uspokojují ego majitele, jejich úkolem je ohromit okolí.

Jenomže někdy jsou hodinky ze známých dílen jednoduše na obtíž, protože zatímco některé pozorovatele oslňují, jiné dráždí. A tak se nám tu během pandemie covidu-19 objevil trend, kdy se mnoho lidí dalo na pěstování fyzické kondice a v izolaci nebylo nutné oslňovat klienty ozdobeným zápěstím.

Federace švýcarského hodinářského průmyslu ostatně uvádí, že export švýcarských hodinek se od ledna do října 2020 propadl o 26 procent. Mnoho mužů zkrátka vyměnilo luxusní hodinky za sportovní modely, na nichž mohou sledovat ušlé kroky nebo kvalitu spánku, a nemusí se o hodinky strachovat, ani když se starají o děti. Hodinářský luxus tak nahrazují modely levné a minimalistické, zlato vystřídaly recyklované materiály.

Levné ciferníky. S hodinkami za pár stovek si bohatě vystačí papež František i miliardář Bill Gates

Jsou ale i zákazníci, kteří si hodinky dobrovolně kupují za nižší tisíce korun, ač by si mohli pořídit nejdražší modely na světě. Naprosto ikonické jsou skromné Casio MQ-24-7B2, které v černé barvě nosí papež František. Tvrďák Arnold Schwarzenegger v několika svých kultovních snímcích bojuje v obyčejných hodinkách Seiko H558-5000. Steve Jobs byl věrný minimalistickým Seiko Quartz 6431-6030 a aktuálně druhý nejbohatší člověk na světě, Bill Gates, byl několikrát spatřen s hodinkami Casio za pár dolarů.

Nedokazovat okolí svou hodnotu drahou ozdobou ruky je jistě osvobozující. Kdy asi tento trend doputuje i do politických sfér?