Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Čekstajl

Designéři posedlí geometrií a futurismem vytvořili novou kabelku. Je ze skla

Stoprocentně vegan. Populární kabelku značky Coperni nevyrábí brašnáři z mořené hověziny, ale vyfukují ji zruční skláři. foto: Getty images

Kdo by po ní netoužil? Po krabici slibných rozměrů, která při otevření šustí hedvábným papírem a na jejím dně trůní ikonická kožená kabelka? Jmenují se Kelly, Saddle bag nebo 2.55. a vyrábí je zruční řemeslníci pro dům Hermes, Dior či Chanel. Nyní se ale na trhu objevila další kráska, která ovšem po kůži rozhodně nevoní a na omak je velmi nepoddajná.
  10:00

Seznamte se s francouzskou značkou Coperni a rovnou si ji zapište na seznam nadějných talentů. Návrháři Sébastien Meyer a Arnaud Vaillant totiž sbírali zkušenosti v ateliérech Chanel i Balenciaga a vlastní projekt založili teprve v roce 2018. Svou značku pojmenovali nezvykle po polském astronomovi Mikuláši Koperníkovi, který v roce 1543 objevil, že středem vesmíru je Slunce.

Designéři posedlí geometrií a futurismem jsou dnes miláčci mnoha známých žen. Jejich modely obléká modelka Bella Hadid a blýskavou sukni s ultra krátkým topem z dílny Coperni nedávno vynesla i těhotná zpěvačka Rihanna.

A právě tito tvůrci představili v rámci své přehlídky pro letošní podzim a zimu kabelku ze skla. Neobvyklé psaníčko nebylo ušito v brašnářské dílně, ale vyfouknuto v newyorské sklárně Heven, která je známá svými rohatými karafami a dalšími avantgardními solitéry ze skla. Jen co se se skleněnou kabelkou prošla po molu topmodelka Gigi Hadid, bylo jasné, že jde o módní doplněk roku. Existuje nejen v čirém provedení s ďábelskými růžky, ale i v červené a zrcadlové nebo v bledě modré, které se přezdívá „slzy mého ex“.

Ač vypadá více stylově než prakticky, její designéři se dušují, že do skleněné krasavice se s přehledem vejde peněženka i telefon. Navíc prý díky své váze poslouží jako účinná zbraň vhodná pro sebeobranu. A když majitelku omrzí se s ní tahat, může ji použít jako vázu či dekoraci svého obydlí.

Skleněná kabelka sice ještě není na prodej, už teď je ale kolem ní pěkně rušno. Zvláště když se ukázalo, že jeden čirý kousek vlastní instagramová hvězdička Kylie Jenner a na předávání hudebních cen Grammy si s ní vyšla rapperka Doja Cat i zpěvačka Tinashe. Její cena zatím není oficiálně známá, rozhodně ale můžeme počítat s cenovkou vyšší než dvanáct tisíc korun, což je cifra, kterou si značka účtuje za předlohu z veganské kůže. Té se říká Swipe bag a duo Coperni ji představilo před rokem. Při vytvoření jejího pevného oválného tvaru byli inspirováni odemykacím tlačítkem na mobilním telefonu a v kampani ji propagovala herečka Maisie Williams, představitelka Aryi Stark ze seriálu Hra o trůny.

Národ český oplývající vynalézavostí a hlubokou sklářskou tradicí moc dobře ví, že na uvedení skleněné kabelky do prodeje rozhodně čekat nemusí. Pokud vám jde o značku, račte si počkat, pokud vám jde jen o trend skleněné trofeje namísto kabelky, vyberte si nejlépe z dědictví českých domácností. I v té vaší jistě najdete skleněný košíček z masivního hutního skla, které naše sklárny vyráběly v 50. a 60. letech. Setřete z nich prach, vysypte z nich hašlerky a dopřejte jim blýsknout se třeba v právě se rozjíždějící svatební sezoně.

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...