Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Umění nosit umění aneb Když nosíte cokoli, co vypadá nenositelně

Čekstajl

  5:04
Čekstajl se už ani nechtěl vracet k mumraji karlovarského festivalového dění, s nímž se vypořádal minulý týden. Stačilo ale jedno pošťouchnutí zprávou od bývalého kolegy a přece jen jedna malá douška bude. „Prosím tě, co a kdo to proboha je,“ stálo v ní. A k tomu připojená fotka stylisty Honzy Pokorného v objetí s herečkou Jitkou Schneiderovou, mířících na jeden z mnoha večírků, které se konaly v lázeňském městečku, kde už zase řádí na ulicích jen větrem zmítaný omaštěný papír od párku. To poslední s oblibou tvrdí prezident festivalu Jiří Bartoška.

Koukejte, nekopírujte. Stylisté jako právě Jan Pokorný na snímku s herečkou Jitkou Schneiderovou na večírku Pietro Filipi foto: Archiv Pietro Filipi

Samozřejmě kolegu nepobuřovalo objetí. Ale outfit, v němž mladý muž vyrazil. Na první pohled fúze Björna Borga a starého Homolky (mladší ročníky nechť si laskavě dohledají oba), kterým se do cesty připletla gejša.

Herečka Zuzana Stivínová
Malířka Léna Brauner

Takže pro pořádek. Některé večírky ve Varech mají téma. Vlastně jde o trochu maškarní, ale má se odehrávat v mezích soudobých trendů. Tato konkrétní párty se nesla v duchu odkazu slavného newyorského Studia 54. Jeden z nejikoničtějších nočních klubů, kde nic nebylo dostatečně dekadentní, to by byl asi ten nejlepší popis. 

Alkohol zde na konci 70. let tekl proudem, drogy byly všude a daně se neplatily (to mimochodem tak trochu vedlo k jeho nucenému zavření). Památnou událostí byla třeba jízda Bianky Jaggerové na bílém koni vedeném nahým mužem po sále. Hosty byly největší hvězdy té doby. Chodil tam zkrátka každý, kdo něco znamenal nebo chtěl mít ten pocit.

Motýlek z černého obleku smoking neudělá. Pánové, inspirujte se u dam

To poslední ostatně mají dnešní karlovarské večírky s tehdejším klubem společné.

A všechno tohle se, byť třeba ne pohledným způsobem, snoubí v outfitu, který si na sebe vzal stylista Pokorný. Dekadenci brýlí a obřího nápisu luxusní značky pečetí budoárový, aktuálně velmi trendy župan, který se v obměnách stal jeho poznávacím znamením na kolonádě. Od stylisty to není výzva „noste to, co nosím já“. Je to výraz jeho extravagance a jistá forma umění. Umění vynést cokoliv, co vypadá nenositelně.

A to je případ většiny lidí, kteří si z módy udělali svého druhu povolání. Nosí cosi na způsob umění, co už ani není oblečením. U nás je nejlepším příkladem blogerka Ina T., která často působí dojmem až anime postavičky. Její modely nejsou něco, v čem byste chtěli chodit. Máte je jen obdivovat jako výtrysk návrhářské kreativity – a vlastně i ji samotnou, že v tom dokáže chodit, dýchat a vypadat vlastně přirozeně.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Krásné ráno. Moët party je za námi, tak bych se včerejším večerem ráda rychle ohlédla. Jak už jsem naznačovala dopředu, trochu mě polekal ten historizující dress-code. Tedy Black Tie inspirovaný napoleonskou dobou. Předpokládala jsem, že to hodně žen bude řešit šaty ala princezna, obří sukně, kožešinové límce, všude kamínky, korunky ve vlasech. Což je v pořádku, jen to nejsem já. Není to můj styl a měla jsem představu, že moje róba bude mít historické prvky, ale bude také současná až nadčasová. I proto jsem si vybrala návrháře @pavelbrejcha_ , kterého už dlouho obdivuji a navíc se stále snažím podpořit kvalitní české návrháře. Jeho šaty si berou inspiraci z splývavých empírových šatů, vzadu mají typický honzík a přesto jsou i díky autorskému tisku látky současné. Pokrývka hlavy je navíc parafrází na typický napoleonský dvourohý klobouk. Doplněk původně pro muže- bojovníka, nyní pro ženu- bojovnici. Snad mi tedy odpustíte absenci korunky a štrasu a bude se vám líbit i trochu jiná napoleonská inspirace❤️ O make-up a vlasy se postaral úžasný @pavelkortan, kterému musím poděkovat za obří profesionalitu a klobouk dolů za jeho umění ❤️ Šaty @pavelbrejcha_ #moetparty #pavelbrejcha #gismondi1754_prague #diamond #elegant #style

Příspěvek sdílený Ina T. (@ina_t_blog),

Třeba Procházkovy klientky jsou důkazem, že je nenutí chodit v něčem ohavném. Právě Jitka Schneiderová patřila k nejlépe oblečeným ženám na festivalu a rozhodně jste se za ní neotáčeli ani jednou s očima plnýma děsu.

Dobrý stylista, který sám na sebe upozorňuje jakkoli podivně, totiž ctí zásadu, již razí jeden z nejlepších amerických návrhářů současnosti Tom Ford. Nikdy nenoste něco, v čem se necítíte. I kdyby to bylo stokrát trendy, budete vypadat hrozně, protože budete nejistí. A to bude poznat.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...