Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Ve středu začíná v Itálii týden milánské módy

Móda

  13:56
ŘÍM - Po Londýně a před Paříži se ve středu otevírá týden milánské módy, na jehož programu je více než 90 přehlídek dámských modelů pro jaro a léto příštího roku. Akce se koná na pozadí prudkého poklesu exportu italské dámské konfekce v malých sériích v prvním pololetí letošního roku.

Snímek z Týdne módy v Londýně. foto: ČTK

Jako obyčejně zahájí kolotoč přehlídek, které budou až do 29. září představovat kolekce nejprestižnějších italských módních domů, Elena Miro, značka určená pro ženy plných tvarů.

Ve čtvrtek nastoupí na mola Giorgio Armani a Prada, jakož i Just Cavalli a Antonio Marras.

V pátek přijdou na řadu značky Alberta Ferretti, Versace, Gianfranco Ferré a Jil Sander, v sobotu pak Bottega Veneta, Roberto Cavalli, Emporio Armani, Moschino a Max Mara.

Kolekce Dolce & Gabbana, Fendi, Missoni, Etro, John Richmond a Salvatore Ferragamo se představí v neděli. V pondělí se pak vystřídají především značky Dsquared2, Frankie Morello a Laura Biagiotti.

První a poslední den přehlídek budou věnovány značkám, jež nejsou v zahraničí příliš známé.

Podle studie, kterou 17. září zveřejnila federace Sistema Moda Italia (SMI) sdružující na 60.000 firem ze sektoru odívání, v prvních pěti měsících letošního roku export italské konfekce v malých sériích, zejména mimo Evropskou unii, silně poklesl.

Od ledna do května se export do Ruska snížil o 25,3 procenta, do Spojených států o 26,8 procenta, do Švýcarska o 12 procent a do Japonska o 18 procent. V Evropské unii se největší pokles projevil ve Španělsku (o 16,7 procenta) a ve Velké Británii (o 15 procent).

Vzhledem k těmto údajům vyzval prezident SMI Michele Tronconi italskou vládu k politickým a ekonomickým opatřením a zásahům ve prospěch sektoru.

Pokud vláda žádná opatření neučiní, pak by podle SMI muselo být zrušeno 56.000 pracovních míst v oboru, kde pracuje podle odhadů na 510.000 lidí.

Autor: