Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Móda

Někde mezi červenou a modrou. Barvou příštího roku je Viva Magenta

Od nohavic po kulicha. Odstín Viva Magenta, který je označován za barvu příštího roku, vynesl již na podzim Lewis Hamilton, pilot formule 1 foto: GETTY IMAGES

Přejeme vám mnoho sil, budete je potřebovat, vzkazují nám do nového roku trendoví prognostici ze společnosti Pantone. Ta je známá svým systémem barev i každoroční snahou vtěsnat do jednoho barevného čtverečku (či dvou) nejen odstín našeho nového šatníku, ale také definovat odstín, který určí tón našich životů v následujících dvanácti měsících.
  10:00

A jaké že budou? Inu, barvou roku 2023 se stala Viva Magenta a našli bychom ji pod číselným kódem 18-1750, někde mezi červenou a modrou. Trendoví odborníci ji označují za barvu plnou života i odvahy a máme se připravit na to, že brzy si ve stejné barvě koupíme nejen nový svetr, ale i lak na nehty a magentově – ehm, viva magentově – bude co nevidět zářit i plocha našich mobilních telefonů.

Pantone svými předpověďmi ovlivňuje svět módy, designu, ale i technologií či automobilismu již pětadvacet let. A musí se jim přiznat, že občas se i trefí. Jen vzpomeňme na rok 2016, kdy se všichni zbláznili do barevné dvojice pudrově růžové a bleděmodré. Volba těchto dvou odstínů tehdy reprezentovala mládí, pokoj i rovnost pohlaví a bylo prakticky nemožné se jí na sociálních sítích, v lifestylových časopisech, ale i ve veřejném prostoru vyhnout.

Roztomilé miminkovské odstíny vystřídala v roce 2017 ostrá zelená, která předpověděla nástup rostlinné mánie. Odborníci totiž měli za to, že čím víc konzumujeme svět virtuální, tím urputněji prahneme po přírodě.

Z mnoha domovů se tak stala džungle a tchýnin jazyk spolu s fíkusem i monsterou se zabydlely v moderních domácnostech stejně jako kávovar nebo postel z palet.

Od prvního lockdownu brzy uplynou již tři roky a nepochybně máte ještě v živé paměti, že Pantone pro první pandemický rok 2020 prorocky vybralo barvu temné večerní modře. Naše zoufalství i jiskru naděje měla v následujícím roce symbolizovat barevná dvojice šedé a žluté. Troufale světle fialová zase definovala právě končící rok 2022 a pod názvem Very Peri si měla drze brát zpátky vše, co jí bylo v předchozích letech odepřeno.

Odstín roku 2023 je svými tvůrci definován jako chladná i vřelá barva zároveň, která nebojácně hledí do budoucnosti. Jak ale extravagantní Viva Magenta, odstín roku 2023, zakomponovat do své skříně?

Tato temně fialovočervená vypadá skvěle na večerní róbě. Jen se račte inspirovat zpěvačkou Jennifer Lopez, která se v šatech této barvy vznáší na prosincové obálce magazínu Vogue. S padesátkou na krku a čerstvým snubákem na prsteníčku prý začíná populární americká hvězda nový život.

Viva Magenta také sluší elegantním kalhotovým kostýmům. Skvěle je umí nosit princezna z Walesu Kate Middleton, ale i herec Jared Leto, který barvu příštího roku aplikoval na oblek posetý krystaly.

Autorce tohoto textu evokuje Viva Magenta především sklenici plnou těžkého a dobrého vína. Navíc takový kompromis mezi červeným a modrým spektrem může v politických konotacích symbolizovat snad i nadějné vyhlídky. Tak ať se nám ten rok 2023 pěkně vybarví!

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!