Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Čekstajl

Skon módního titána. Obr v kápi otevřeně mluvil o rasismu, kterému čelil jako redaktor Vogue

Pláštěnka a boty samý lesk. Nezaměnitelný novinář André Leon Talley dlouhá léta pracoval pro americký magazín Vogue, byl kurátorem i rádcem mnoha oděvním designérům. Zemřel minulý týden ve věku 73 let. foto: Getty images

Dvoumetrového chlapa v pestrobarevné kápi a rukavičkách jen tak nepřehlédnete. Když navíc významně pozvedá obočí a svou angličtinu prokládá francouzskými slůvky, zapíše se vám do paměti. Dokonale nezapomenutelný byl André Leon Talley, novinář a editor amerického magazínu Vogue, který minulý týden ve věku 73 let podlehl infarktu.
  5:00

Narodil se v roce 1948 ve Washingtonu dvěma vládním úředníkům. Jako dvouměsíční miminko ho ale rodiče dali na výchovu k babičce Bennie, která pracovala na univerzitě jako uklízečka. Nepatřila k nejbohatším, ovšem každá nedělní bohoslužba pro ni byla příležitost, proč se obléknout co nejelegantněji. A právě její smysl pro módu i perfektně vyleštěné boty ve vnukovi zažehly vášeň pro oblečení.

Andrému bylo devět, když ve veřejné knihovně objevil časopis Vogue a začal hltat každou stránku. Kromě módy miloval francouzštinu a snil o zaměstnání profesora francouzské literatury. Obor se mu podařilo vystudovat na North Carolina Central University. Zásadní pro něj ale byla neplacená stáž v Metropolitan Museum Costume Institute, kde si kluka ze Severní Karolíny s neobvykle hlubokými znalostmi o módní historii všimla kurátorka Diana Vreeland. Požádala ho, ať v muzeu zůstane a dohodila mu práci asistenta v redakci magazínu Interview, který založil Andy Warhol.

‚Ten, který prošlapal cestu.‘ Ve věku 73 let zemřela módní ikona André Leon Talley

Odtud byl jen krůček do plátku Women’s Wear Daily. Talley se stal jeho zahraničním zpravodajem a odstěhoval se do vysněné Paříže. Přátelil se s návrhářem Yves Saint Laurentem a spolu vymetali noční kluby i večírky v aristokratických sídlech. Sen se mu splnil v roce 1983, když nastoupil do Vogue.

André se v branži etabloval jako kreativní génius, který psal, fotil, připravoval styling a pořizoval legendární rozhovory – mluvil s Ivanou Trumpovou po rozvodu s Donaldem nebo s Michelle Obamovou, když se stala první dámou Ameriky. Byl rádcem designéra Oscara de la Renty i mentorem supermodelky Naomi Campbell. Ačkoli si v módním světě vydobyl zasloužené uznání, vždy byl tak trochu za exota. Chlap, gay a afroameričan pracující v módním časopise byla příliš excentrická kombinace.

Talley ji navíc korunoval svou korpulentností. Když zemřela jeho milovaná babička, hledal útěchu v jídle a projedl se k obezitě. Vysokou postavu, kterou do té doby šatil do obleků ze Savile Row, začal halit do kaftanů, kápí a objemných pláštěnek, které pro něj navrhovali slavní oděvní designéři.

Kariéru módního editora Vogue ukončil v roce 2013, kdy se s šéfkou a blízkou přítelkyní Annou Wintour dohodli na odchodu. Život po Vogue Talley zasvětil kurátorství a práci pro soukromou školu Savannah College of Art and Design, kam na jeho pozvání neváhal přijet nejeden slavný návrhář.

Před dvěma lety vydal své třaskavé paměti The Chiffon Trenches, v nichž popsal svůj turbulentní vztah s Wintourovou i rasismus, jemuž musel ve svém oboru pravidelně čelit. Po vleklých zdravotních potížích byl André hospitalizován a zemřel 18. ledna. Po výstředním novináři zůstalo kromě nezaměnitelného stylu i poselství, že vzdělání a čisté boty zůstanou v módě, ať už se právě nosí tepláky nebo džíny do zvonu.