Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Župan opouští skrýš domova a dobývá módní svět

Čekstajl

  6:29
Máloco je symbolem měkkosti, pohodlí, uvolnění a z určitého úhlu pohledu i bezpečí absolutního soukromí jako župan. Tedy máme samozřejmě na mysli ten kousek domácího (byť to dále zpochybníme) oděvu, nikoli slovenskou verzi hejtmana. Ti, zvlášť pokud si vzpomeneme na šéfa banskobystrického kraje Mariána Kotlebu, rozhodně pocit hebkosti a měkkosti nenavozují.

Inspirace vs. realita. Županový střih kabátu je stále oblíbenější i v pánské módě. Naštěstí výsledek nevypadá tak „šmucig“ jako v případě filmového Biga Lebowského, který na nákupy vyrážel ve svém olezlém koupacím plášti. foto: Lidové noviny

Ale zpět k županům z froté či hedvábí. Koupací pláště (i když by asi měly být spíš pokoupací, ve vodě jsem v nich nikoho neviděl) se totiž vracejí do centra pozornosti, a to nejen médií věnujících se výhradně módě.

O zájem „nemódních“ novinářů o župany se zasloužil Čekstajlem již několikrát probíraný „módní guru“ Donald Trump. Po reportáži listu The New York Times o tom, jak to nově chodí v Bílém domě, se totiž rozproudila debata právě o tomto kousku Trumpova šatníku. Novináři totiž napsali, že nový prezident tráví hodně času v županu u televize. Mluvčí nového amerického prezidenta reagoval „alternativním faktem“, že Trumpa v županu nikdy neviděl a pochybuje, že nějaký vůbec má. A sociální sítě zaplnily dřívější fotky realitního miliardáře, jak při několika příležitostech pózuje v pohodlném nadýchaném županu. Došlo to až tak daleko, že imaginární Trumpův župan má vlastní twitterový účet.

08.února 2017 v 22:13, příspěvek archivován: 08.března 2017 v 14:55

Nevertheless, I existed. @PressSec @realDonaldTrump #luxuriouschinesecotton

Kromě toho ale župany skutečně čím dál více dobývají módní svět. Pronikají z koupelen či ložnic na ulici, či dokonce rudý běhoun spojený se slavnostními událostmi. Na udílení hudebních cen Grammy se v bílém outfitu, který se sotva dá nazvat jinak než obřím županem, zjevil třeba zpěvák George Clinton. V jeho případě jde samozřejmě o výstřednost, ale to neznamená, že by „venkovní župany“ neměly naději. Naopak.

Županový střih dlouhodobě patří k oblíbeným v dámské kabátové módě. Poslední zhruba dvě sezony jsou hitem i pánského odívání. Měkké pláště přetnuté pásky ze stejné látky mají svou budoucnost jistou. Díky podobnosti s klasickými župany působí příjemně a tak nějak pohodlně. A většinou i takové jsou.

A není to rozhodně poprvé, co se cosi jako župan dostalo do třídy společensky nejen přijatelného, ale dokonce vyžadovaného oblečení. Řeč je o smokingu. Ponechme teď stranou, že jsou trochu rozdíly v tom, jak jej vnímá kontinentální Evropa a anglosaský svět, který zná ještě tuxedo.

Dnešní varianta jednoho z nejformálnějších oblečení (a to o level výš stojící frak je spíš na ústupu) vznikla právě z takového domácího pánského župánku. Ten muži dříve oblékali jako večerní či domácí plášť, který měl krýt oblečení právě ve chvíli, kdy šli do kuřáckého salonku bafat z fajfky nebo si vychutnat viržinko. Pod hebkým kabátem se šálovým límcem byly ostatní svršky uchráněny toho, aby nasákly kouřem. Postupem doby se z něj stal nejen společensky přijatelný, ale dokonce vyžadovaný svršek. Třeba něco podobného zažijeme s župany zas.

Autor: