Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Magazín

Magnet jménem Monte Verita. Kopec, který přitahuje podivné existence

Před více než 100 lety se začalo žít a tančit na stráních Monte Verità. Tento nenápadný kopec ve švýcarské krajině býval dočasným svědkem „nahých osadníků“ a jejich alternativního způsobu života, přitahoval ale také mimořádné osobnosti i pozoruhodné či podivné existence. | foto: Fondazione Monte Verita, Ascona, Fondo Harald SzeemannShutterstock

Premium
Před více než 100 lety se začalo žít a tančit na stráních Monte Verità. Tento nenápadný kopec ve švýcarské krajině býval dočasným svědkem „nahých osadníků“ a jejich alternativního způsobu života, přitahoval ale také mimořádné osobnosti i pozoruhodné či podivné existence.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Dnes může v tomto malebném kraji každý turista vystoupat pěšky několik set metrů a kochat se úchvatným výhledem. U břehů jezera Lago Maggiore se tyčí oblý vrchol, který teprve od roku 1900 nese jméno Monte Verità neboli Hora pravdy. Cesty na jeho svazích jsou nyní lemovány honosnými vilami či budovami hotelů, ale na samém vrcholu je každý uchvácen kouzlem místa a okolní scenerií. Ten pocit je čímsi magický. Snad je to pověstnou pamětí místa, kde se toho v minulosti tolik odehrálo.

Doba na počátku 20. století se měnila. Evropané, vláčeni tempem průmyslové revoluce, si uvědomují, že ani technický pokrok je nespasí. Reagují na ztrátu starých jistot a někteří z nich se pokoušejí hledat nová řešení. Cíle k přeměnám duchovně založených jedinců bývaly různé: dekadentní únik, ezoterické nauky, revoluční projekty lepší budoucnosti, ale i stále odvážnější moderní umění.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor:

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...