Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Volá Berlín

SIERING: Něměcko rozprodává svou hospodářskou mašinu

Německý ministr hospodářství Robert Habeck v Berlíně (17. listopadu 2022) foto: Reuters

Doporučujeme
Vydavatelka N&N Czech-German Bookmag Danuše Siering si klade otázku, zda je největší evropská ekonomika příliš malá, aby mohla obstát v globální konkurenci.
  16:30

Obchod je uzavřen: Hesenský výrobce topení Viessmann prodává svou divizi klimatizací, včetně lukrativních tepelných čerpadel, americké skupině Carrier Global. Více než sto let starý Viessmann je s obratem 4 miliardy eur jednou z nejdůležitějších německých firem v oboru. Cena transakce dosáhla výše dvanácti miliard eur, odpovídá třicetinásobku zisku před zdaněním. Viessmann obdrží 80 procent kupní ceny v hotovosti a zbylých 20 procent jako balík akcií. Transakce má být dokončena do konce roku.

Část odborníků projevuje nad prodejem pochopení, kvůli čínské konkurenci, která prý nedává jinou možnost.

Danuše Siering

Danuše Siering žije v Berlíně a Praze. Je zakladatelkou galerie Černá labuť, projektu Go Florenc a Česko-německého Salonu. Vydává N&N Czech German Bookmag.

Danuše Siering

Podle některých německých politiků a odborníků však prodej vidí jako problém, protože tepelná čerpadla jsou technologií budoucnosti. Politici opoziční strany CDU vidí příčinu v energetické politice ministra hospodářství Roberta Habecka (Bündnis 90/Die Grünen).

„Habeckova politika vede k tomu, že na německý trh vstupují zahraniční finančně silní výrobci tepelných čerpadel, a to i z Číny. Ti mohou díky nízkým výrobním nákladům oslabit naše podniky dumpingovými cenami,“ uvedla Julia Klöcknerová z CDU.

Generální ředitel společnosti Max Viessmann obhajoval fúzi argumentem, že na vysoce konkurenčním trhu přežijí jen ti nejsilnější. Výzvou pro podnik s novým americkým majitelem je nyní boj s čínskými dodavateli. Stačí jeden údaj: zatímco v Německu se v roce 2022 prodalo 230 000 čerpadel, v Číně to bylo 50 milionů.

Ačkoliv ministr Habeck vidí v prodeji důkaz úspěšnosti německých technologií, autorka těchto řádek se shoduje s CDU, že spíš než důvod k oslavě je to bohužel další hřebíček do rakve německého hospodářství. Výprodej německých podniků zkrátka jede na plné obrátky.

Tipy na výlet do Vídně a Berlína:

Autor: