19. srpna 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Vztahy

Nepříjemní a agresivní lidé prý vydělávají více

Agresivní manažer - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Agresivní manažer - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Být milý a příjemný na pracovišti se nevyplácí. Alespoň podle nové studie amerických vědců, která tvrdí, že nepříjemní agresivní muži vydělávají o 18 procent více. U žen pak tento rozdíl není tak velký, když představuje pět procent. Na svých webových stránkách to uvedla televizní stanice ABC News.

Studii zveřejnil odborný časopis Journal of Personality and Social Behavior. Vycházela z údajů o několika tisících zaměstnancích v různých věkových kategoriích. Nakonec dospěla k závěru, že lidé, kteří sami sebe popisují jako nepříjemné a útočné, jsou na tom s platem lépe než osoby, jež se označují za příjemné, spolupracující a vlídné.

Podle profesora Timothyho Judge z Univerzity Notre Dame, který byl hlavním autorem studie, je přitom nejzásadnějším poznatkem, že být nepříjemný lépe funguje pro muže než pro ženy. "Lidé podle mne interpretují nepříjemné chování u mužů a žen jinak. Nepříjemní muži jsou vnímání jako houževnatí a dobří vyjednávači. Nepříjemné ženy jsou vnímány jako potvory," podotkl.

Chování na pracovišti ale neměňte
Psycholog Martin Binks nicméně varoval před tím, aby se výsledky průzkumu braly za danou věc. Upozornil přitom na to, že studie vychází z toho, jak příjemnost nebo nepříjemnost vnímají sami dotazovaní. "Ve skutečnosti si často ti nejvíce nepříjemní lidé v práci neuvědomují, že je ostatní takto vidí," podotkl.

Podle Judge si přesto minimálně jedno poučení ze studie vzít lze. Lidé by podle něj měli být více asertivní. "Mzdu neurčují jenom kvalifikace a ekonomické faktory. Pokud šéfové dostanou očekávaný výkon, my zaměstnanci dostaneme plat, který požadujeme," míní.

Psycholog Joshua Klapow z Alabamské univerzity nicméně varuje před tím, aby se lidé přes noc snažili změnit své chování v práci. Podle něj by si tím naopak mohli uškodit a místo kýženého získání výhody na pracovišti o zaměstnání spíše přijít.

ČTK