Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mrkev ani oční jóga vám zrak nezachrání. Specialistka uvádí mýty na pravou míru

Magazín

  5:00
Premium
Podle studií v populaci roste počet vad zraku. Například až pětina Čechů špatně vidí na dálku. Před pěti lety o očních vadách vedla novinářka Alena Plavcová pro magazín Pátek LN rozhovor s přední českou specialistkou na mikrochirurgii oka Drahomírou Barákovou.

Oční chiruržka Drahomíra Baráková se specializuje mj. na operace šedého zákalu foto: Gemini

Špičková oční chiruržka Drahomíra Baráková o hazardu se zrakem, krátkozrakých Japoncích a také o tom, proč by člověk neměl kvůli vybledlým barvám hned vyhazovat televizi.

Díky docentce Barákové může už třicet tisíc lidí znovu dobře vidět. A svět se jim dokonce zdá barevnější než dřív. Denně primářka pražské oční kliniky Gemini odoperuje i pětadvacet pacientů, nejstarší bylo sto jedna let, nejmladšímu tři týdny. Je jednou z našich nejlepších specialistek na mikrochirurgii oka, skutečný machr na operace šedého zákalu a refrakčních vad – krátkozrakosti, dalekozrakosti a astigmatismu.

Ale když jsem se paní doktorky zeptala, co považuje za svůj největší životní úspěch, řekla: „Že mám spokojenou a zdravou rodinu. Dva dospělé syny, dva vnuky. Největší štěstí je, když vidíte, že se vám podařilo vychovat dva další slušné lidi, kteří snad povedou řádný život a vychovají tak i své děti. Že mám spokojené manželství. Pracovních úspěchů si taky velmi vážím. Ale tohle kladu nadevše.“ S manželem je od svých sedmnácti let.

Lidovky.cz: Co je podle vás největší hazard se zrakem?
Nedbat na prevenci. Čím je člověk starší, tím větší je riziko, že vznikne nějaké oční onemocnění. Takže je potřeba nechat si občas zrak zkontrolovat, a to i když nemáte žádné potíže. Kolem čtyřicítky by se měl určitě zkontrolovat nitrooční tlak, tedy zda člověk nemá glaukom čili zelený zákal. To je velmi závažné onemocnění. A záludné, protože nemusíte mít zpočátku vůbec žádný problém. Jenže kvůli vyššímu nitroočnímu tlaku začne časem odumírat zrakový nerv až k nevratným změnám, může to skončit i slepotou. No a taky někdy mezi 40. a 50. rokem nastupuje presbyopie.

Lidovky.cz: Čili hezky česky řečeno vetchozrakost...
Já tenhle český výraz pacientům ani neříkám, protože evokuje vetchého stařečka nad hrobem. A když to řeknete čtyřicetileté dámě... Ale zkrátka v tomto věku je třeba ztrátu akomodace čočky nahradit brýlovými skly. Kolem padesátky už téměř každý potřebuje brýle pro čtení.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
první měsíc jen za 1 Kč

Roční

490
890 Kč
Předplatit
+ 6 měsíců zdarma oproti měsíčnímu předplatnému
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Dvouleté

1 690
Předplatit
+ 5 měsíců zdarma oproti měsíčnímu předplatnému
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 30 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se