Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

K velké literatuře se dostal přes sport. Ota Pavel zemřel předčasně s těžkou psychiatrickou diagnózou


Ota Pavel | foto: Profimedia

Premium Doporučujeme
Dnes patří jeho jméno do čítanek, v životě se zasloužené slávy nedočkal. Zemřel předčasně, ve dvaačtyřiceti letech, s tíživou psychiatrickou diagnózou. Na spisovatele Otu Pavla – přesně padesát let po jeho smrti – vzpomíná nakladatelka a spisovatelka Slávka Kopecká.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet 10 dní zdarma

V dětství jsem na své matce loudila místo pohádek vyprávění o tom, jak se žilo u nás na Buštěhradě, když byla mladá holka. Babička s dědou byli pekaři a moje máma nosila housky sousedům. Přes pár baráků dole u rybníka bydleli jistí Popperovi – její službu si prý nemohli vynachválit. A já pak hltala všemožná alotria bratrů Popperů – Lea a Oty. Byli to pěkní pacholci! Pytlačili na obou místních rybnících a nenechali na pokoji jedinou ženskou sukni – včetně mé pohledné matky.

Leo pak vynikl jako cesťák s všemožným zbožím a proslul coby agent slavné švédské firmy Electrolux. Známý kousek (který se dostal i do filmu Smrt krásných srnců): dokázal hravě prodat vysavač a ledničku i tam, kde nebyl dosud zaveden elektrický proud. Obratem ruky uměl střelit neoseté pole jako pole oseté… a nový vlastník polnosti pak nestačil nad „úrodou“ valit oči. Oba bratři Popperové byli v obci zkrátka nepřehlédnutelní, co do fantazie a nápadů okouzlující. Přes mámino vyprávění se tak ke mně dostali i Hugo s Jirkou a nakonec i Ota, všichni tři synové povedeného tatínka Lea.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!