Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Magazín

Pentagon má problém. Sotva zletilého chlapce, který se rád chlubí

Jack Teixeira, příslušník Letecké národní gardy, který je podezřelý ze zveřejnění tajných vojenských dokumentů USA. (13. dubna 2023) | foto: Profimedia.cz

Premium
Případ, který nemá v bohaté špionážní historii obdoby. Když se v dubnu začaly objevovat tajné dokumenty Pentagonu na sociálních sítích, reakce byly stejné: Rusáci. Skutečný důvod, proč Spojené státy neudržely svá vojenská tajemství, nikdo nečekal.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Teorie o úniku citlivých vojenských informací zněly zpočátku stejně: Putinovi hackeři zjevně prolomili virtuální hráz spojeneckých špionážních služeb. Zveřejňováním nebývale aktuálních utajených zpráv a údajů odhalovali aktivity Pentagonu (obzvláště spojené s Ukrajinou) téměř v přímém přenosu. Nikdo nečekal, že za největším únikem tajných materiálů poslední dekády stojí sotva zletilý Američan, vojenský ajťák, který se vlastně jen chlubil kamarádům.

Na jih od Bostonu leží idylické, bratru osmitisícové městečko North Dighton. Drtivá většina obyvatel jsou bílí, nadprůměrně vzdělání, patriotičtí Američané. Přitahují je sem dobré školy a minimální kriminalita. Ale čtrnáctého dubna jim nad hlavou burácel vojenský vrtulník, ulicí zvanou Javorová rachotilo obrněné vozidlo a z dodávek a džípů vyskakovali po zuby ozbrojení pracovníci FBI. (Jack Teixeira byl ozbrojený a v domě rodičů byly další zbraně.)

Čtrnáctého dubna nad městečkem burácel vojenský vrtulník, Javorovou ulicí rachotilo obrněné vozidlo a z dodávek a džípů vyskakovali po zuby ozbrojení pracovníci FBI.

Pár hodin předtím na dveře domu, ve kterém Jack vyrostl, zaklepali investigativní novináři New York Times. Jeho nevlastní otec, který Teixeiru do armády přivedl, jim řekl, že syn nepotřebuje pisálky, ale právníka.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se