Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Magazín

Hororová Šumava: Vědci, kteří se nikdy nevrátili, a zamlčovaný koncentrák. Spisovatelka vytahuje děsy ze svého rodiště


Petra Klabouchová | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Premium Doporučujeme
Spisovatelka a hudební manažerka Petra Klabouchová po oceňované knize Prameny Vltavy vydává nový román U severní zdi, který se vrací ke zločinům 50. let. Proč se ve svých knihách věnuje anatomii zla? A čím si ji navždy podmanila rodná Šumava, přestože střídavě žije v různých zemích světa?

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Většinu jejích knih spojuje historie, z rozdílných období a různých pohledů. Příběhy sice začínají v současnosti, ale jejich červená nit se táhne do hloubek minulosti. Zpětný chod, pátrání po kořenech. I způsob, jakým Petra Klabouchová píše, tomu odpovídá: „Jako první kapitolu píšu tu poslední, abych věděla, kam chci celý příběh dovést. Pak teprve tvořím jednotlivé postavy a dílčí epizody. Začínám od konce,“ popisuje třiačtyřicetiletá spisovatelka.

Několik jejích posledních románů spojuje detektivní zápletka a téma zkoumání lidského zla. Odkud se bere, z čeho vyvěrá a jak mu lze vzdorovat? Může být pomsta řešením, nebo alespoň úlevou pro toho, kdo trpí cizí vinou? K těmhle otázkám se Petra bohužel dostala skrze vlastní zkušenost: „Ve vzdálenější rodině jsem se setkala s člověkem, který se pro mě na dlouhá léta stal symbolem zla. Nedokázala jsem si vysvětlit důvod jeho nenávistného chování, ale postupem času jsem se ho snažila pochopit. Zjistila jsem, že ani jeho životní cesta nebyla snadná, a tak jen posílal dál, co předtím sám dostal.“

Tenhle úhel pohledu se odrazil nejen v její oceňované knize z roku 2021 Prameny Vltavy, kde je vražda v šumavských lesích jakousi pomstou za hrůzy spáchané během 2. světové války, ale i v jejím nejnovějším románu U severní zdi, v němž na základě skutečných osudů vypráví příběhy politických vězenkyň a jejich utýraných, odebraných či ani nenarozených dětí, které si v 50. letech v pankrácké věznici prošly peklem. Po letech se pak tyto nevinné oběti rozhodne pomstít jistý tajemný muž... „Zlo je jako neustále pokračující řetěz, často rodinný nebo historický. Křivda rodí křivdu,“ říká k tomu autorka.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se