Úterý 19. ledna 2021svátek má Doubravka 1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Pivo a pivovary

Přišel, viděl, zvítězil: Budvar 33. Sdružení vyhlásilo TOP piva a pivovary

Letos bez oslavy. Vítězové ankety Sdružení přátel piva převezmou poháry za... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letos bez oslavy. Vítězové ankety Sdružení přátel piva převezmou poháry za... | foto: Konstantinpro Lidovky.cz

PRAHA Už 30 let vyhlašuje jediná pivní spotřebitelská organizace u nás výsledky celonárodní soutěže o nejlepší piva, pivovary či osobnosti tohoto oboru. Sdružení přátel piva ani letos svoje snažení nevzdalo, covid - necovid. Metály si připne na hruď Budvar, Únětice, náchodský Primátor, Bernard, nepomucká Zlatá Kráva a řada dalších.

Řada velkých degustačních přehlídek byla letos kvůli vládním opatřením proti covidu zrušena. Česko i tak má opět pivní hrdiny, vzešlé z lidového hlasování a potvrzené anonymním hodnocením odborníků a pivních degustátorů. Anketu Pivo roku 2020, pořádanou Sdružením přátel piva, čínská chřipka nezhatila. 

I když letos pořadatelé museli oželet slavnostní dekorování vítězných pivovarů, oceněného sládka nebo počinu roku, koronakrize jinak nic na početnosti přihlášených vzorků 338 značek piv a jejich vyhodnocení zásadně neovlivnila.

Vítěz mezi ležáky i skokan roku

Piva z Čech a Moravy se utkala v osmi kategoriích, v té domácí nejprestižnější, tedy kategorii ležáků, se stal vítězem skutečně hořký ležák a novinka z Budějovického Budvaru – Budvar 33. Dá se říci, že je i skokanem roku. Dosud se nikdy téhle spotřebitelské soutěže neúčastnil. Ani nemohl. V regálech obchodů se objevil poprvé letos, loni měl premiéru v čepované verzi.

Jedenáct členů Pivního sněmu vybralo také na základě nominací z veřejnosti minipivovar roku (Pivovar Clock – řemeslný pivovar z Potštejna) a průmyslový pivovar roku. Tím se stal Únětický pivovar, který už před časem vyrostl z minipivovarnické kategorie do 10 tisíc ročně uvařených hektolitrů. 

Pocta letos oceněnému sládkovi putuje do sokolovského Permona Janu Radovi, který tvoří tamní piva už 24 let a patří k prvním propagátorům spolupráce malých a velkých pivovarů.

Koronavirus ale přecijen výsledky ankety letos ovlivnil. Za počin roku zvolili čeští pivaři webový projekt Zachranpivo.cz, který na jaře vytvořil Michal Pomahač s přáteli z Pivovaru Kytín jako jakési internetové tržiště lockdownem uzavřených pivovarů.

„Poměr získaných ocenění mezi minipivovary a průmyslovými pivovary zůstal i v letošním roce poměrně vyrovnaný. Což svědčí o letité pravdě, že pivo je buď dobré či špatné a na velikosti varny nezáleží,“ komentuje výsledky předseda SPP Tomáš Erlich.

Na počátku byla strana

Sdružení vzniklo v roce 1990, tehdy ale ještě jako recesistická Strana přátel piva, která se až po volebních debaklech transformovala po letech na občanské sdružení. To je dnes i členem Evropského sdružení pivních spotřebitelů (EBSU), založeného národními organizacemi spotřebitelů piva v Belgii, Nizozemsku a Velké Británii.

Nejstarší novodobá pivovarská soutěž kombinuje anketní hlasování, do kterého se letos zapojila polovina z 1500 členů sdružení, s následnou odbornou a anonymní degustací vzorků, které v anketě získaly nejvíc hlasů. 

Anketa nemá žádná omezení. Členové sdružení (roztroušení po celé republice, na 40 procent z nich žije v Praze) mohou nominovat svými preferencemi piva z jakýchkoliv pivovarů.

Metály za první místa v dalších kategoriích tak získala desítka z Únětic, silná Exkluziv 16 z náchodského Primátora, tmavý Svatý Norbert z Klášterního pivovaru Strahov, na světových soutěžích často vítězný pšeničný Primátor Weizen – opět z Náchoda, svrchně kvašená světlá IPA 14 z nepomuckého minipivovaru Zlatá Kráva, tmavá jednadvacítka Benedikt, Russian imperial stout od Břevnovského klášterního pivovaru Sv.Vojtěch. 

Vůbec poprvé byla vyhlášena kategorie kyselých tedy spontánním nebo mléčným kvašením vzniklých piv, kterou opanovalo pivo Passion Fruit z Rodinného pivovaru Zichovec.

„Jednalo se vesměs o senzoricky kvalitní vzorky bez zjevných vad, dobře pitelné. Určitou výhodou v této soutěži je, že degustujeme už předvybraná piva z ankety stovek členů sdružení,“ komentoval práci degustační komise její předseda Tomáš Maier, který přednáší na České zemědělské univerzitě v Praze obor pivovarnictví. 

Absolutní vítězové napříč kategoriemi po skončení úvodní anketní části:

1. Primátor Weizen (kategorie pšeničných piv) - 382 hlasů

(nejvíc hlasů v historii SPP pro jednu konkrétní značku!)

2. Bernard černý ležák (kategorie tmavých - polotmavých piv) - 280 hlasů

3. Únětické pivo 10° (kategorie výčepních piv) - 193 hlasů

Kompletní výsledky:

Světlé výčepní pivo

1. Únětické pivo 10° ( Únětický pivovar )

2. Hubertus, světlé pivo výčepní ( Pivovar Hubertus Kácov )

3. Bernard, Kvasnicová desítka ( Rodinný pivovar Bernard )

Světlý ležák

1. Budvar 33 ležák ( Národní pivovar Budějovický Budvar )

2. Rohozec Skalák Jedenáctka ( Pivovar Rohozec )

3. Harrach Original ( Pivovar Jelínkova vila )

Silné pivo (13% EPM a výše)

1. Primátor 16 Exkluziv ( Pivovar Primátor )

2. Krkonošský medvěd Hopbit speciál ( Pivovar Krkonošský medvěd Vrchlabí )

3. Rohozec Třináctka ( Pivovar Rohozec )

Tmavé a polotmavé pivo bez rozdílu stupňovitosti

1. Svatý Norbert Dark Lager ( Klášterní pivovar Strahov )

2. Novosad a syn ( Sklárna a minipivovar Novosad a syn Harrachov )

3. Budvar tmavý ležák ( Národní pivovar Budějovický Budvar )

Pšeničné pivo (bez ohledu na barvu a EPM)

1. Primátor Weizen ( Pivovar Primátor )

2. Zvíkovský Rarášek ( Pivovarský dvůr Zvíkov )

3. Clock Goldie 11° ( Pivovar Clock – řemeslný pivovar z Potštejna )

Světlé, svrchně kvašené pivo

1. Zlatá Kráva 14 - Traktor IPA ( Pivovar Zlatá Kráva )

2. Primátor IPA ( Pivovar Primátor )

3. Bernard IPA ( Rodinný pivovar Bernard )

Tmavé (polotmavé), svrchně kvašené pivo

1. Benedikt, Russian imperial stout 21% ( Břevnovský klášterní pivovar Sv.Vojtěcha )

2. Zlatá Kráva 14 Choco Cow ( Pivovar Zlatá Kráva )

3. Volt Blackout ( Pivovar Volt )

Kyselé pivo

1. Zichovec Passion Fruit ( Rodinný pivovar Zichovec )

2. Berliner Weisse Maracuja ( Pivovar Trilobit )

3. Ich Bin Ein Berliner, ( Radniční jihlavský pivovar /Pivovar Mad Cat )

Minipivovar roku

1. Pivovar Clock – řemeslný pivovar z Potštejna

2. Rodinný pivovar Zichovec

3. Pivovar Volt

Pivovar roku

1. Únětický pivovar

2. Dudák – měšťanský pivovar Strakonice

3. Národní pivovar Budějovický Budvar

Pivní počin roku

Michal Pomahač z Pivovaru Kytín za Projekt Zachraň pivo a nezištnou pomoc ostatním pivovarům.

Sládek roku

Jan Rada, Pivovar Permon Sokolov. 

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jaro jsme zpackali, řídila to parta ambiciózních analytiků, bilancuje Balík

Zástupce přednosty anesteziologické kliniky VFN Martin Balík hovoří s novináři... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česko jarní vlnu epidemie koronaviru nezvládlo, lockdown byl zbytečně tvrdý a jeho následky pocítí lidé teprve v...

Drsná svědectví z českých „callcentráků“: trestání baseballkou, celý den bez WC

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ponižování, výsměch i fyzické tresty. To vše zažili lidé v některých call centrech. Jedni vzpomínají na minimální čas...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Moderní televizory jsou naplněné aplikacemi a funkcemi, mohou být i zajímavým... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek
Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek

V redakci jsme měli možnost otestovat dva nové chleby Odkolek. Mají vysoký podíl žitné mouky a nádherně propečenou kůrku, která láká k ochutnání už...