Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prezidentské volby 2023

Flanelka, šaty, nebo rolák? Módní expertka Lidovek hodnotí styl kandidátů na Hrad

Prezidentští kandidáti před superdebatou České televize v Národním muzeu. (8. ledna 2023) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Premium Doporučujeme
Móda v politice není recept na sekanou a veřejní činitelé prozrazují své stylové ingredience jen výjimečně. Jaké poselství v sobě nesou šaty Danuše Nerudové? V čem se může Petru Pavlovi hodit vojenská minulost? A co nám Andrej Babiš naznačuje rolákem?

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Politici často říkají, že na oděvu nesejde. Podstatná jsou přece jejich slova a činy. Přesto šaty patří k politickému divadélku a každý oblek je převlekem, jímž politik ovlivňuje mínění veřejnosti. Jednoduše záleží, zda se ukáže v bílé rozhalence (kampaně hnutí ANO v roce 2013), jestli se ustrojí do zářivě červeného svetru (Jan Hamáček během koronavirové krize), anebo se nechá vidět s vyhrnutými rukávy (kandidáti KSČM ve sněmovních volbách 2021).

Danuše Nerudová hraje ve volbách s dobrými i špatnými kartami, které jí byly coby jediné kandidátce rozdány. Chytře vsadila nejen na jednodušší účes, ale i minimalistický šatník. Sympatická je její spolupráce s českými návrháři, jejichž práci by bylo pěkné vidět nejen na Hradě, ale i na zahraničních cestách.

O tom, že je za každou stylovou volbou politika záměr, ví své francouzský prezident Emmanuel Macron s dokonale ulíznutou kšticí, ponožkově kreativní kanadský premiér Justin Trudeau i diktátor Vladimir Putin, který se rád prochází ruskou přírodou nahoře bez.

I takový excentrický klaun jako bývalý britský premiér Boris Johnson se naučil využívat neučesané vlasy a přepnutou košili ve svůj prospěch. Střih nedbale oblečeného politika, který svými šaty říká, „já nejsem jako ti nahoře, jsem jako vy“, ostatně známe i z českého prostředí v podání Pavla Novotného, starosty městské části Praha-Řeporyje.

Trochu záclona, trochu svatební nevkus z 80. let. Manželka premiéra Fialy předvedla další módní přešlap

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se

Mohlo by vás zajímat