Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Magazín

Víte, kolik takových Putinů bylo v 18. století? V ruské válce umírají hlavně neruské národy

Válka na Ukrajině přináší podivné paradoxy – Rusko bojuje za práva Rusů, umírají ale hlavně neruské národy. | foto: Profimedia

Premium Reportáž
Válka na Ukrajině přináší podivné paradoxy – Rusko bojuje za práva Rusů, umírají ale hlavně neruské národy. Co může tahle situace vyvolat? A jak vlastně žijí příslušníci národů, o kterých se mluví až teď, v souvislosti s Putinovou válkou?

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Největší ztráty nesou tzv. separatistické republiky Doněcká a Luhanská, kde mobilizaci vyhlásili už na samém začátku konfliktu. V přepočtu na obyvatele následují sibiřští Tuvinci a Burjati a kavkazští Dagenstánci a Oseti. I Putinova mobilizace míří často do odlehlých koutů Ruska, kde žijí národnostní menšiny.

Severozápad Ruska obývají po staletí Vepsové a Karelové. Kromě ruštiny mluví většinou také vlastními jazyky ugrofinského původu. Spekuluje se, že i Vladimir Putin je původem Veps, estonský historik Jaak Prozes o tom dokonce napsal knihu. Potvrzeno to ale není a nedá se ani říct, že by Vepsové a Karelové byli na „svého“ rodáka hrdí.

Naopak. Když Putin vyhlásil mobilizaci, našlo se nemálo takových, kteří raději utekli do lesů, než by se nechali poslat do ukrajinských zákopů. „Podporují je jejich rodiny, a jestli se skutečně budou chtít mobilizaci vyhnout, udělají to,“ řekla nezávislému ruskému portálu Cholod jedna z místních, Nasťa. Mobilizační autobus odvezl z vesnice Rybreka jen čtyři odvedence, do sousedního Šeltozera ani nezajížděl, protože tam nebyl k nástupu připraven nikdo.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!