Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Víte, kolik takových Putinů bylo v 18. století? V ruské válce umírají hlavně neruské národy

Válka na Ukrajině přináší podivné paradoxy – Rusko bojuje za práva Rusů, umírají ale hlavně neruské národy. | foto: Profimedia

Premium Reportáž
Válka na Ukrajině přináší podivné paradoxy – Rusko bojuje za práva Rusů, umírají ale hlavně neruské národy. Co může tahle situace vyvolat? A jak vlastně žijí příslušníci národů, o kterých se mluví až teď, v souvislosti s Putinovou válkou?

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet tři měsíce zdarma

Největší ztráty nesou tzv. separatistické republiky Doněcká a Luhanská, kde mobilizaci vyhlásili už na samém začátku konfliktu. V přepočtu na obyvatele následují sibiřští Tuvinci a Burjati a kavkazští Dagenstánci a Oseti. I Putinova mobilizace míří často do odlehlých koutů Ruska, kde žijí národnostní menšiny.

Severozápad Ruska obývají po staletí Vepsové a Karelové. Kromě ruštiny mluví většinou také vlastními jazyky ugrofinského původu. Spekuluje se, že i Vladimir Putin je původem Veps, estonský historik Jaak Prozes o tom dokonce napsal knihu. Potvrzeno to ale není a nedá se ani říct, že by Vepsové a Karelové byli na „svého“ rodáka hrdí.

Naopak. Když Putin vyhlásil mobilizaci, našlo se nemálo takových, kteří raději utekli do lesů, než by se nechali poslat do ukrajinských zákopů. „Podporují je jejich rodiny, a jestli se skutečně budou chtít mobilizaci vyhnout, udělají to,“ řekla nezávislému ruskému portálu Cholod jedna z místních, Nasťa. Mobilizační autobus odvezl z vesnice Rybreka jen čtyři odvedence, do sousedního Šeltozera ani nezajížděl, protože tam nebyl k nástupu připraven nikdo.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Mohlo by vás zajímat