Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Smajlíky mají nové významy. Jak si neutrhnout ostudu?


Ošidná řeč smajlíků | foto: Shutterstock

Premium
Mezilidská komunikace se bez emotikonů už skoro neobejde. Z takzvaných smajlíků se ovšem stává jazyk sám o sobě a jejich význam se postupem času mění. To vede k mnohým nedorozuměním nejen mezi generacemi nebo na pracovišti.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Není to tak dávno, kdy mnozí z nás nechápali, co se nám pisatel zpráv snaží změtí interpunkčních znamének naznačit. Dnes nás emotikony už většinou nepřekvapí. Na výběr je jich kolem tří tisíc šest set a kromě základních výrazů jako úsměv či zamračení vyjadřují škálu emocí, gest, ale i činností a předmětů. Podle statistik z roku 2020 každý pátý tweet obsahuje emoji a přes Facebook Messenger je jich denně posláno na pět miliard.

Smajlíková revoluce

Tak jako se vyvíjí jazyk, mění se i význam jednotlivých emoji. Někdy se posunul natolik, že odesílatelům, kteří jej neznají, hrozí pořádný trapas. Tuto emoji revoluci rozpoutala generace Z, lidé narození mezi lety 1997 až 2012. Zatímco smajlíci slouží povětšinou k odlehčení nebo doplnění zprávy, mladá generace je bere mnohem vážněji a vytvořila si z nich svébytný jazyk. Přikládá jim konkrétnější význam a často zcela odlišný, než bývá zvykem. Byznysový server Insider poukázal i na fakt, že mladí zaměstnanci přinášejí na pracoviště vlastní slang včetně emotikonů a matou tím starší kolegy.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Nehubněte do plavek, hubněte pro sebe! Vyhrajte proměnu s KetoDiet
Nehubněte do plavek, hubněte pro sebe! Vyhrajte proměnu s KetoDiet

Hubnutí není jen o tom, jak budete vypadat v plavkách u bazénu. Nadváhu doprovází kromě přebytečných kil také zdravotní problémy. A to je dobrý...

Mohlo by vás zajímat