Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Magazín

Ráda přeháním a provokuji. Scénické objekty mi to umožňují, říká královna českého šperku

Šperkařka Dana Bezděková | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Premium Rozhovor
Ráda svými šperky poutá pozornost a stejně tak ráda provokuje, a to celých čtyřicet let, co se šperkařinou živí. Po celou tu dobu se jako jedna z mála v Česku zabývá vedle nositelných šperků také scénickými objekty. Na první pohled by člověk nehádal, že tahle drobná žena sama splete desetikilové brnění z kovových oček nebo vytvoří kožený náhrdelník tak velký, že jej musejí přenášet dva lidé.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Dana Bezděková, jíž se přezdívá královna českého šperku, se jen skromně usmívá, když se ptám, jestli se jí přezdívka líbí. Po prohlídce její suterénní dílny v pražských Čimicích sedáme ke kuchyňskému stolu a mě ze všeho nejvíc zajímá, jak se připravuje přehlídka scénických objektů, proč hledá šperky na obloze i na smetišti a jestli má po letech pocit, že šperk svedl ji, nebo ona jej.

Nedávno jste na Píseckém víkendu módy a designu představila průřez svou tvorbou – scénické objekty, které jste tvořila od 80. let do současnosti. Byla to náročná příprava?
Na přehlídce jsem použila šperky ze svých dřívějších performancí. Neřekla bych, že to byla intenzivní příprava, spíše systematická. Ke spolupráci jsem přizvala stylistku Renee Vidourkovou, se kterou jsem již pracovala – a vždycky nám to šlo skvěle. Přemýšlely jsme především o tom, jak šperky prezentovat nově a jinak. Rozhodly jsme se, že použijeme jednoduchý podklad, aby šperky vynikly, a přidáme kukly, abychom jednotlivé modely sjednotily. Na přehlídku jsem speciálně vyráběla nové druhy ear cuffů, což jsou náušnice, které můžete nosit, aniž byste měli propíchnuté ucho, a doplétala jsem ručně rytířské brnění.

Dana Bezděková představuje rozšířenou kolekci TRIFFID novus

Jedna z modelek vynesla kožené obdélníkové náhrdelníky. Jak starý je to nápad?
Obdélníkové náhrdelníky jsem začala dělat těsně po revoluci, tedy po mateřské dovolené. Kulatý náhrdelník mi připadal obehraný. Chtěla jsem jiný náhrdelník, a tak vznikl obdélník, který nemá uzávěr. Ráno si ho můžete přehodit přes hlavu a jít – stejně jako tričko. Na spiroidním laně je navlečený tunýlek z rukavičkářské kůže, a díky tomu se náhrdelník na ramena položí, prostě si na záda i na hruď „lehne“. Rohy jsou z kovu, ten náhrdelníku dodává punc kvalitního šperku.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se