Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Magazín

Buddhista, který věřil v komunismus. František Drtikol byl především vizionář, teprve potom fotograf

František Drtikol - Vlna foto: UPM

Fotograf, malíř, mystik, jogín, překladatel… Jak šel čas, byl člověkem uznávaným, zapomenutým a znovu objeveným. Buddhista, který věřil v komunismus, originální člověk a tvůrce, jehož 140. výročí narození si právě připomínáme, zanechal dodnes pozoruhodný odkaz.
  14:05

V pražské Vodičkově ulici se nalézal ateliér, který byl místem setkávání osobností veřejného i kulturního života. Mladý fotograf zde pořizoval cenné dokumentární i umělecké portréty v rozmezí let 1912 až 1935. Jeho zájmy však převyšovaly běžné horizonty a dosahovaly až k filozofickým i duchovním naukám. Jména hostů tvořila výkvět tehdejší doby.

Zavítal sem T. G. Masaryk, Edvard Beneš, Alfons Mucha, Ema Destinnová, Jakub Deml, Svatopluk Machar či Alois Jirásek, také hudební skladatelé Leoš Janáček, Josef Suk nebo Bohuslav Martinů, z divadelních kruhů například legendární herec Národního divadla Eduard Vojan. Ateliér s charismatickým hostitelem navštívili také Maxim Gorkij, Heinrich Mann nebo nositel Nobelovy ceny Rabíndranáth Thákur, slavný básník a bojovník za nezávislost Indie. Jeho snaha o sbližování Západu a Východu našla u přemýšlivého fotografa jistě hluboké – a tehdy ještě neobvyklé – pochopení.

Autor:

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...