Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Milenku lidi odsoudí vždy, to už jsou schopni akceptovat spíš polyamorii, říká „vztahová“ dokumentaristka


Jana Počtová | foto: MAFRA

Premium Rozhovor
Filmem Šťastně až na věky uzavírá svou trilogii věnovanou mezilidským vztahům. Ve snímku Generace Singles z roku 2011 se absolventka dokumentu na FAMU Jana Počtová zabývala fenoménem lidí žijících v single domácnostech, v Nerodiči (2017) zkoumala novodobé podoby rodičovství a v polovině února vstoupí do kin její nejnovější film, který je věnovaný současným formám partnerského soužití.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Točila s partnery žijícími v polyamorii, s párem, který toleruje další milostné vztahy ve volném svazku, se ženou, která je několik let milenkou ženatého muže, s monogamními katolickými manželi i s vitální ženou, kterou v padesáti opustil manžel a ona se rozhodla hledat novou lásku na seznamkách.

Lidovky.cz: Šťastně až na věky je váš třetí film o vztazích. Co jste se o lidech – a o jejich snaze nalézt harmonický partnerský vztah – za ta léta dozvěděla?
Přišla jsem na to, že je všechno vždycky ještě trošku složitější, než si myslíme, a zároveň jednodušší, než si to děláme. Že všichni chtějí být spokojení, cítit se milovaní a šťastní – a každý k tomu dochází svou cestou. Když jsme dokončili film Šťastně až na věky, přemýšleli jsme v našem kreativním kruhu, co je ta spojující linka, jak film mediálně prezentovat. Chtěli jsme se vyhnout tomu, abychom vyzdvihovali atypické věci a zdůrazňovali bizarnosti, které se ve filmu sice také objevují, ale nejsou důležité pro to, co chceme sdělit. Ve finále jsme si uvědomili, že je úplně jedno, jaký má kdo partnerský vztah, jestli polyamorní, otevřený, nebo úplně klasický. Všichni nakonec hledáme to samé.

Lidovky.cz: Jednoduše řečeno podoby lásky jsou rozmanité, ale láska samotná je jen jedna?
Jistě. Cíl toho, oč asi všichni usilujeme, je stejný – je to fungující harmonický vztah. Já se teď trochu usmívám, protože díky tematickému zaměření mých dokumentů mají všichni tendenci ze mě dělat trochu sociologa, psychologa a vztahového terapeuta v jednom. Ale to já nejsem.

Mým základním motem je nestrannost. Protagonisty svých dokumentů nesoudím, neříkám, co je špatně a co je dobře. A myslím, že i díky tomu ty filmy fungují.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?