Pátek 12. července 2024, svátek má Bořek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Magazín

Globální sucho nás může zničit, nestalo by se to poprvé. Které civilizace díky němu zanikly?


Tiwanaku. Socha vytvořená lidmi dávno zaniklé kultury Tiwanako v předkolumbovských dobách je dnes vystavena v hlavním městě Bolivie La Pazu. | foto: Profimedia

Premium Doporučujeme
Vyschlé vodní toky a krajina proměněná v prašnou pustinu nejsou na naší planetě ničím novým. S ničivými suchy se těžce potýkala nejedna mocná civilizace – a často to znamenalo její konec.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Ve čtrnáctém století se středoamerické město Mayapán velikostí vyrovnalo Londýnu a patřilo k nejrozvinutějším lidským sídlům planety. Po roce 1450 z něj lidé odešli a jeho vznosné stavby se začaly měnit v ruiny. Co srazilo vzkvétající město na kolena? Archeologové narazili při vykopávkách na neklamné stopy po ozbrojených střetech. Příčiny občanské války v Mayapánu ale zůstávaly dlouho záhadou.

Nejnovější výzkumy mezinárodního týmu vedeného Davidem Hodellem z Cambridgeské univerzity ukázaly, že vládnoucí dynastii Cocomů smetly nepokoje vyvolané suchem, neúrodou a hladem. Mezi lety 1400 a 1450 ubylo ve Střední Americe srážek a pole s kukuřicí dávala jen hubenou sklizeň. Za této situace přerostla rivalita mezi vládnoucí dynastií a jejími hlavními konkurenty v otevřený boj. Poražení Cocomové skončili v hromadném hrobě a ti, kdo vyšli z běsnění občanské války jako vítězové, upadající Mayapán opustili.

Příkladů, kdy vzkvétající civilizaci zničilo během krátké doby sucho, najdeme v historii celou řadu. Říše Chetitů ovládala ve 14. století před naším letopočtem prakticky celou Anatolii a k tomu i sever Levanty a Mezopotámie. Půl tisíciletí neměli Chetité konkurenci a pak, krátce po roce 1200 př. n. l., se jejich říše zhroutila jako domeček z karet. Chetitskou společenskou elitu zřejmě nepotkal tragický osud mayapánských Cocomů.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor:

Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %
Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %

O někoho se opřít a nebýt v tom sama… To byl hlavní impuls, proč Anna Sedláková a Karolína Krejčová založily projekt Indiánky. Obě dvě slyšely ve...