Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš 1 °C polojasno Předplatné LN
29. srpna 2008 19:37 Lidovky.cz > Relax > Věda

2060: Česko patří cizincům

V roce 2060 by v Česku mohla být až třetina cizinců | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V roce 2060 by v Česku mohla být až třetina cizinců | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Počet obyvatel České republiky za padesát let? Až 13 milionů lidí oproti dnešním 10,4 milionu. Až třetinu z nich ale budou tvořit přistěhovalci a jejich potomci. Vyplývá to z neoficiální prognózy katedry demografie na VŠE.

Evropský statistický úřad přitom tento týden zveřejnil zprávu s přesně opačným výsledkem: podle něj má v Česku kolem roku 2060 žít o milion lidí méně než dnes. „Eurostat podhodnotil některé ukazatele, protože vycházel ze starších údajů. My jsme zohlednili také údaje Českého statistického úřadu za loňský rok,“ vysvětluje rozpor demograf Tomáš Fiala z VŠE, jeden z autorů prognózy.

Výpočet Eurostatu předpokládal, že v Česku každý rok přibude necelých 24 tisíc imigrantů. Jenže třeba vloni jich přišlo téměř 84 tisíc, především z Ukrajiny, Slovenska, Vietnamu a Ruska. Nic přitom nenaznačuje, že by měl tento trend výrazně zeslábnout. Naopak: lze očekávat, že v dalších letech přibudou přistěhovalci z dalších zemí, především z Afriky a Asie. Podle OSN má v polovině století obyvatel Asie přibýt o 30 procent, počet Afričanů se má dokonce více než zdvojnásobit. Také plodnost v Česku Eurostat podhodnotil. „Podle jeho předpokladu se má letos v ČR narodit jen 106 500 dětí a v dalších letech má jejich počet klesat. Loni se přitom v Česku narodilo 114 500 dětí a je možné, že toto číslo ještě několik let poroste, i když stále pomaleji,“ říká Fiala.

Zpráva Eurostatu považuje za jeden z hlavních problémů stárnutí evropské populace. Podle studie Ústavu pro výzkum obyvatelstva a rozvoje v Berlíně, zveřejněné minulý týden, evropská populace každý týden zestárne o dva dny. Zatímco dnes se střední věk Evropanů pohybuje kolem 38 let, v roce 2050 to bude 48 let.
Eva Vlčková

Autor

Eva Vlčkováeva.vlckova@lidovky.czČlánky
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť
OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť

Zimní počasí naši pleť neúměrně zatěžuje. Chlad a vítr ji poškozují a vysušují. Ztrácí tak důležité živiny, které je třeba doplňovat. Jak udržet pokožku zdravou a krásnou i v tomto nevlídném počasí? Své tipy prozradila Miss Face Czech Republic Nikola Uhlířová.