Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Alkohol během dospívání zvyšuje chuť na riziko

Potkan si užívá "říznuté" želatiny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Potkan si užívá "říznuté" želatiny | foto: Reprofoto

Pití v adolescenci mění chování v dospělosti, naznačuje pokus provedený na krysách. Zvířata s alkoholickou zkušeností s oblibou riskují.

Je statisticky nezpochybnitelné, že lidé, kteří mají v dospívání problémy s alkoholem, se liší od svých vrstevníků. Řada studií například velmi dobře dokládá, že mají podstatněji častěji v pozdějším věku problémy s alkoholem i dalšími drogami.

Ale vědci stále přiznávají, že si nejsou jisti, co je příčina a co následek. Lidé, kteří dříve sáhnou po alkoholu, mohou mít dědičné sklony k riskování. Nebo je v nich pití může naopak probudit.

Neuroložka Ilene Bernsteinová z Washingtonské univerzity v Seattlu patří mezi vědce, kteří doufají, že do této otázky vnesou více světla. Spolu se svými studenty připravila pokus se skupinou geneticky totožných laboratorních potkanů, alkoholem - a želatinou.

Potkani totiž žádnou velkou zálibu v čistém alkoholu nemají. Bernsteinová s kolegy jím tedy "řízli" právě sladkou želatinu. Jedné skupině potkanů tak zajistili nepřetržitý přístup k chutnému omamnému nápoji. Druhá skupina dospívala v naprosté abstinenci.

Potkani-pijáci si přichucenou želatinu oblíbili a během 20tidenního pokusu si jí pravidelně dopřávali. Konzumovali ji průběžně během celého dne a jen výjimečně jevili známky opilosti.

Poté experimentátoři obě skupiny uzavřeli do podobného prostředí a alkohol už ani jedné nenabídli. Přesto byl i po třech měsících (z potkaního hlediska ekvivalentu několika lidských let) mezi oběma skupinami patrný rozdíl v přístupu k riziku.

Nebezpečná hra o granule

Rozdíly se vyjevily jasně při "hře o jídlo". Vědci zvířatům nabídli dvě páčky: jedna slibovala malou, ale jistou odměnu (malou porci). Zmáčknout druhou páčku se sice vyplácelo méně často, zato odměna byla větší.

Obě skupiny potkanů hru pochopily stejně rychle - alkohol tedy zřejmě nenarušil schopnost učení, říká Bernsteinová. Vědci ale v průběhu pokusu několikrát změnili podmínky: například zvýšili četnost odměn u "rizikovější" páčky, a tak z ní udělali výhodnější volbu. Nebo naopak četnost odměny snížili a mačkání "rizikovější" páčky se tak stalo ztrátou času.

Abstinující potkani dokázali svou strategii přizpůsobit podmínkám a najít páčku, která za daných okolností byla výhodnější. Jejich s alkoholem seznámení genetičtí bratři vytrvale dávali přednost nejistotě před jistotou: vždy raději sáhli po rizikové páčce, i když šlo o jasně nevýhodnou možnost, ukazují výsledky pokusu zveřejněné v časopise PNAS.

Lidská spojka

U lidí budou jistě mnohem více než u potkanů zavřených v laboratoři hrát významnou roli vlivy prostředí. I tak je studie podle odborníků z oboru dobrým krokem vpřed, který umožní pochopit vliv alkoholu na dospívající mozek.

Následovat by mohlo třeba sledování změn přímo v mozku. Zdá se totiž, že alkohol významně ovlivňuje vývoj oblastí mozku (především lidského), které se během dospívání ještě dotváří. Jde například o prefrontální korovou oblast, která hraje zásadní roli v procesu rozhodování.

Premium

KOMENTÁŘ: Koronavirus je hrou o čas. Do roka onemocníme všichni

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejdéle do roka koronavirem onemocníme všichni. Jde jen o to, aby se lidé s těžším průběhem choroby mohli během...

Premium

Úspěšný recept na koronavirus pochází z Číny a zní jasně: Chce to být tvrdý!

Lidé v ochranných rouškách během ranní dopravní špičky v Pekingu (9. března... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Inspirace pro svět: Jak se vlastně Číně podařilo silně zkrotit zákeřnou chorobu? Zatímco pro většinu Západu se...

Premium

Koronavirus nám vletěl do imunitně naivní populace, tvrdí parazitolog Ježek

Petr Ježek, primář laboratoře klinické mikrobiologie a parazitologie nemocnice... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tým primáře Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Petra Ježka z příbramské oblastní nemocnice je jedním z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!