Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Astrologové v Indii zkoumají hvězdy, pomáhají podnikům zvýšit zisk

Pozorování padajících hvězd (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pozorování padajících hvězd (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

DILLÍ Další rušný den pro Abhišeka Dhavána v Dillí. Telefon ještě nepřestal zvonit a už ho čeká série obchodních schůzek. Mnoho z jeho klientů chce vědět, kdy bude nejlepší doba uvést na trh své produkty. Abhišek prozkoumal řadu faktorů a tabulek, aby jim mohl pomoci. Ale není ani marketingový poradce, ani ekonom. Je astrolog a používá postavení hvězd a planet k tomu, aby pomohl podnikům maximalizovat zisk.

Tradičně astrologové pomáhali vybrat datum svatby nebo prověřovali, zda spolu hvězdy potenciální nevěsty a ženicha ladí. V největší demokracii světa jde přitom o průmyslové odvětví v hodnotě mnoha milionů dolarů. Ale nyní astrologové nabízejí i celou škálu odlišných služeb. Stačí se přihlásit na internet a najdete astrology, kteří vám poradí, jaké nakoupit akcie, zatímco jiní předpoví pohyb kurzu rupie nebo ceny zlata.

Počet zákazníků se zdvojnásobil

Ovšem ne každý tomu věří. Organizace SEBI, která reguluje indickou burzu, varovala investory, aby "se nenechali vést předpověďmi astrologů týkajícími se cen akcií a pohybu trhu".

Mnozí ale tuto radu ignorují, což je pro Abhišeka a jemu podobné dobrá zpráva. Počet zákazníků jeho společnosti ask.ganesha.com se za poslední rok zdvojnásobil. A podobný nárůst zaznamenala i řada dalších on-line astrologických společností.

"Spousta podniků v Indii konzultuje astrology, než uvedou nový produkt na trh. Chtějí znát nejpříhodnější datum," říká Abhišek, jehož citoval zpravodajský server BBC News. "Pokud jsou síly přírody na vaší straně, pak budete mít lepší život. Pokud budou proti vám, pak to bude boj," dodává s úsměvem.

Jakou má ve svých předpovědích úspěšnost? Na tuhle otázku odpovídá bez váhání. "Osmdesát procent. Tohle je něco jako věda, a když uděláme chybu, je to proto, že nám lidé poskytli nesprávné informace."

Jak rozšířené je používání astrologie ve finančním sektoru?

Ramdžit Ráj vede komunikační společnost v Kalkatě a pomáhá některým z největších indických firem propagovat jejich produkty. "Mnoho firem konzultuje astrologa, než například pojmenují značku," říká. "Chtějí vědět, kolik má mít písmen a jestli jí vybrané jméno přinese štěstí nebo ne. A když chystáme nějakou velkou akci, občas se ptáme astrologa, kam postavit pódium." Ramdžitovi je těsně po čtyřicítce a vypadá jako příklad nového úspěšného mladého indického podnikatele. Co ho nutí věřit astrologii v moderním světě indického podnikání? "Je to důležitá součást našeho života," odpovídá. "A je to založeno na logice, která je spojená se způsobem, jakým žijeme život prostřednictvím našeho náboženství."

Padající hvězdy neboli meteorický roj Perseid.

Nedaleko Ramdžitovy kanceláře popíjí čaj skupinka studentů ekonomie. Na dotaz, zda budou v budoucnu využívat při svém podnikání astrologii, se zatváří pohoršeně. "Astrologie není ukazatel," říká jeden z nich. "Radši posoudím jiné faktory, například tržní scénáře a projekce," dodal.

Ale podnikatelský analytik Mudar Patharja je skeptický vůči možnosti, že by se mladá podnikatelská generace k astrologii úplně obrátila zády. "Ano, někteří si myslí, že je to všechno nesmysl," říká. "Ale spousta dalších věří, že je to věda, a pokud člověk něco plánuje, musí to udělat podle hvězd nebo planet, aby jeho investice nebo produkt byly výnosné." A to je příznivé pro astrology, jako je Abhišek Dhaván. Každý den dostává nové žádosti. Ta poslední byla od firmy, která chtěla vědět, jakou barvu by měla použít pro značku nového produktu. Bude modrá ve znamení úspěchu?

,
Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

TIP: Jak vybrat umělé mléko? Chtějte takové, které připomíná mateřské
TIP: Jak vybrat umělé mléko? Chtějte takové, které připomíná mateřské

Může se stát, že maminka ze zdravotních důvodů kojit nemůže nebo má mléka málo, případně má dítě problémy se sáním. Trápit se donekonečna tím, že vás maminka kojila do dvou let a vy už po pár měsících nemáte ani kapku, není nic platné.