Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Autorské poplatky za prázdná média se dočkaly změny

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

Ministerstvo kultury částečně ustoupilo tlaku a pozměnilo výši poplatků vybíraných za prázdná paměťová média. Jejich struktura zůstává stejná, avšak byla zohledněna stále rostoucí kapacita pamětí.

Poplatky za paměťové karty, USB a pevné disky se sice sníží, avšak kvůli zachování nevhodného způsobu zpoplatnění, které závisí na velikosti, nejspíše brzy zase porostou. Naštěstí byla do zákona zakomponována zmínka o maximální možné výši, které mohou autorské poplatky dosáhnout.

Zatímco dříve se u paměťových karet a flash disků platilo za každých započatých 512 MB 7,14 Kč, nyní se bude platit 1,79 Kč za každý započatý gigabajt, avšak do maximální výše 90 korun.

Obdobná je situace u pevných disků: za úložiště do kapacity 1 TB se platí 0,18 Kč za každý započtený GB. U disků nad tuto velikost je to sice jen 0,12 Kč, ale je třeba přičíst paušální poplatek 178,50 Kč.

V praxi to znamená významný pokles autorských poplatků: zatímco za USB disk o kapacitě 32 GB byste dříve zaplatili necelou pětistovku, nyní se náklady na tyto odvody vejdou pod 60 Kč.

Autorské poplatky za prázdná CD, DVD a tiskárny zůstávají beze změny. Znamená to tedy 0,48 Kč za nepřepisovatelné CD, 2,38 Kč za RW variantu. Za DVD zaplatíte navíc 1,19 Kč (resp. 5,95 za přepisovatelný disk).

Tyto poplatky byly stanoveny vyhláškou č. 488/2006 a nově upraveny v č. 408/2008. Jejich smyslem je prostřednictvím autorských organizací (OSA a Intergram) vynahradit umělcům ztráty vzniklé rozmnožováním autorsky chráněných děl. Tento způsob je však častým terčem kritiky, protože nutí platit i ty uživatele, kteří paměťová média k tomuto účelu nikdy nepoužijí.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!