Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Bavorská univerzita objevila na lidské kůži prastaré mikroorganismy

Bakterie legionelly. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bakterie legionelly. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

ŘEZNO Vědci vůbec poprvé objevili na lidské pokožce prastaré mikroorganismy, které jsou považovány za možná nejstarší linii života na Zemi. V pondělí o tom informovala Řezenská univerzita v Německu, jejíž odborníci tyto jednobuněčné organismy zvané archea, konkrétně kmen Thaumarchaeota, na lidském těle zjistili.

Vědecký tým nález zveřejnil v odborném magazínu PLoS ONE. Archea (dřívější označení archebakterie) vyhledává především extrémní místa, žije mimo jiné v blízkosti horkých pramenů, na dně moří, v zahnívajícím bahně či ve vodách s vysokým obsahem solí.

Thaumarchaeota hrají důležitou roli v zemském koloběhu dusíku. "O vzájemném působení s lidmi se dosud nic nevědělo," uvedla bavorská univerzita.

Bakterie musí být v kontaktu s lidmi

Mikrobioložka Christine Moisslová-Eichingerová objevila stopy archeí v takzvaném čistém prostředí, tedy v prostorách, kde je úroveň prachu, mikrobů či aerosolů na velmi nízké úrovni. Čisté prostředí se běžně využívá nejen pro výzkumnou práci, ale i tovární výrobu citlivých zařízení, jako jsou například kosmické sondy.

Moisslová-Eichingerová si vysvětlila zmíněné znečištění mikroorganismy tím, že archea musí být v kontaktu s lidmi. Tuto domněnku pak podpořily další takové nálezy na jednotkách intenzivní péče v nemocnicích.

ČTĚTE TAKÉ:

Řezenští vědci proto prověřili vzorky stěrů lidské pokožky a objevili řadu archeí na kůži testovaných osob. "U některých testovaných osob tvořila archea až deset procent všech zjištěných mikroorganismů," vysvětlila univerzita.

Prozatím není jasné, zda zvýšený počet archeí je pro lidskou pokožku přínosem, nebo je naopak škodlivý. Vědci také nevědí, zda větší množství těchto mikroorganismů souvisí s určitými věkovými skupinami lidí.

Na Zemi se archea, která je nezávislá na ostatních doménách života, objevila podle Wikipedie před 3,5 miliardou let. Někteří vědci s odkazem na nálezy v Grónsku hovoří až o 3,8 miliardě let. Pro srovnání, Země vznikla zhruba před 4,6 miliardou let.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....