Úterý 29. září 2020svátek má Michal 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Boj o mladistvý vzhled. Druhá kůže pro kosmetiku i medicínu

Čeští vědci urychlili výrobu látky proti stárnutí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čeští vědci urychlili výrobu látky proti stárnutí | foto: Shutterstock

Při spolupráci s kosmetickým průmyslem našli vědci ze dvou nejprestižnějších amerických univerzit postup, který prospívá stárnoucí kůži, ale také je příslibem pro léčbu kožních chorob. Matthew Avram si opatrně nanesl na spodní oční víčko čirý krém z malého kelímku. Pak si přetřel stejné místo krémem z druhé nádobky.

„Ono to funguje,“ vydechl za chvíli při pohledu do zrcadla. Váčky pod jeho očima zmizely. „Vlastně jsem si ani neuvědomoval, jaké váčky pod očima mám,“ přiznal doktor Avram, přední světový dermatolog z Massachusettské všeobecné nemocnici v americkém Bostonu.

Matthew Avram nebyl jediný, kdo nový kosmetický přípravek odzkoušel. V rámci důkladných testů absolvovalo stejnou „vyhlazovací kúru“ sto sedmdesát dobrovolníků. Studie, jejíž výsledky zveřejnil tým vědců z Harvardovy univerzity a Massachusettského technologického institutu v předním vědeckém časopise Nature Materials, zatím neodhalila jediný případ, kdy by „druhá kůže“ způsobila dobrovolníkům zdravotní potíže.

Od mastí k laseru

S věkem ztrácí lidská kůže pružnost. Po natažení už se nevrací do původního stavu. Výsledkem nejsou jen váčky pod očima, ale i vrásky v obličeji a povislá kůže na nejrůznějších částech těla.

Boj o mladistvý vzhled nezadržitelně stárnoucí kůže má dlouhou historii. „Zaručené“ recepty na odstranění vrásek nabízeli výrobci kosmetiky už ve starém Egyptě. Také současný kosmetický průmysl jich má ve výrobním programu širokou škálu. V boji s vráskami však přicházejí ke slovu i skalpely a lasery plastických chirurgů, injekce „botoxu“ a další vymoženosti moderní doby.

Těm všem se dnes rýsuje konkurent v podobě silikonové „druhé kůže“. Její vývoj odstartoval před více než deseti lety, když soukromá biotechnologická firma Living Proof narazila na problémy při tvorbě nového přípravku na regeneraci vlasů. Pro radu zašli za dermatologem Richardem Roxem Andersonem z Harvardovy univerzity. Přitom se Anderson zmínil o možnosti nanášet tenké filmy přímo na kůži. Představitelům firmy se jeho nápad zalíbil. Cesta k realizaci však byla ještě dlouhá.

„Film nesměl být vidět, musel být prodyšný, pevný a zároveň pružný, aby dokázal vyrovnat kůži s vráskami,“ vysvětluje Anderson.

Silikonová vrstva

Tým vedený Robertem Langerem z massachusettské techniky odzkoušel stovky polymerů. Pátral po látkách, které by byly zdravotně nezávadné, snadno se roztíraly po kůži, dobře na ní držely, a navíc měly potřebný vzhled a mechanické vlastnosti. Nakonec vědci vsadili na silikony.

Použití silikonů má v plastické chirurgii dlouhou tradici. Tyto stabilní sloučeniny tvoří řetězce, v kterých slouží jako spojovací články atom kyslíku napojený na dva atomy křemíku. Silikony mění vlastnosti v závislosti na délce a vzájemném propojení řetězců. Langerův tým vyvinul silikon, který lze nanést na kůži v tenké vrstvě a následně ho donutit k řízené polymeraci nátěrem druhého roztoku obsahujícího katalyzátor. Na povrchu kůže se tak vytvoří tenký silikonový film. Pro lidské oko je prakticky neviditelný. Jeho efekty na kůži jsou však nepřehlédnutelné.

Silikon je vyroben tak, aby se jehomechanické vlastnosti co nejvíce podobaly mladé lidské pokožce. Pružnost dodává film i staré kůži, na kterou byl nanesen. Vrásky se vyhladí, váčky pod očima mizí, povislé kůži se vrací ztracené tvary. Ochranný film vydrží na kůži bez problémů déle než den. Pro jeho odstranění stačí „druhou kůži“ přetřít neškodným roztokem, který naruší síť silikonových řetězců.

Svědění kůže (ilustrační fotka)

Cesta k novému materiálu nebyla přímočará. Firma Living Proof zkoušela před několika lety uvést na trh starší verzi „druhé kůže“, ale tu byla nakonec nucena stáhnout. Teď přichází se zcela novým produktem, jehož vývoj financovala. Založila pro ten účel malou dceřinou biotechnologickou společnost Olivo Laboratories. Všichni autoři studie publikované v Nature Materials jsou buď přímo zaměstnanci těchto firem, nebo v nich mají podíl. Jestli a nakolik své firemní podíly zúročí, není zatím jasné. Výsledky testů ještě nestačí k tomu, aby firmy mohly úspěšně žádat americký Úřad pro potraviny a léčiva o schválení silikonové „druhé kůže“ k prodeji pro kosmetické účely. Dostatek dat by měl být k dispozici koncem roku 2016.

Úleva pro pacienty s ekzémy

Silikonová „druhá kůže“ by zdaleka nemusela sloužit jen k udržování mladistvého vzhledu zákazníků. Langerův tým testoval i další receptury, po nichž se na kůži vytvářejí méně prodyšné filmy. Ty se ukazují ve velmi dobrém světle při ochraně stárnoucí kůže proti nepříjemnému vysychání. Jiný typ silikonového filmu lze využít k překrytí kůže ošetřené léčivými mastmi. Například při léčbě ekzémů zůstává na kůži nakonec jen asi desetina původně nanesených léčiv. Zbytek se otře při kontaktu s oblečením, lůžkovinami a při dalších příležitostech. Testy „druhé kůže“ pro léčebné účely však budou ještě náročnější než ty pro kosmetiku.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....