8. února 2014 6:40 Lidovky.cz > Relax > Věda

Britští vědci našli prastaré otisky lidských chodidel

Stezka pro bosé nohy (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stezka pro bosé nohy (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

LONDÝN Britští vědci objevili otisky lidských chodidel staré 800 000 let, což z nich činí jeden z nejstarších dokladů přítomnosti předků moderního člověka na evropském kontinentu.

Stopy pravěkých lidí loni našel vědecký tým na západním pobřeží Anglie poblíž Happisburghu, o objevu nyní informoval odborný časopis PLOS ONE.

Stopy pěti jedinců se podařilo objevit díky příznivým podmínkám, kdy silný příboj smyl pískovou vrstvu ze spodní zkamenělé vrstvy bahna poblíž ústí řeky v hrabství Norfolk. Podle antropologů, kteří stopy zkoumali, je vytvořila skupina dospělých a dětí, kteří patřili pravděpodobně k vyhynulé vývojové větvi lidských předků Homo antecessor.

"Je to zcela ojedinělý objev. Naleziště v Happisburghu znovu poopravuje naše porozumění tomu, jak vypadala přítomnost pravěkých lidí v Británii a celé Evropě," řekl Nick Ashton z Britského muzea.

Lidovky.cz, ČTK

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.