Čtvrtek 9. dubna 2020svátek má Dušan 21 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Brněnské centrum tkání a buněk nově spolupracuje s Čínou

Buňka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Buňka | foto: Shutterstock

BRNO Národní centrum tkání a buněk v Brně vybuduje v Číně centrum pro regenerativní medicínu. „Čeští specialisté v něm budou učit čínské lékaře léčbě za pomoci využití lidských buněk a tkání,“ řekla mluvčí centra Andrea Gutová, podle které se Češi dohodli s Čínou na spolupráci v této oblasti jako první na světě.

Čína se díky tomu začne zabývat medicínským oborem, který dosud příliš neznala, sdělil předseda dozorčí rady Národního centra tkání a buněk Michal Zahradníček. První čeští specialisté by do Číny mohli odletět do pěti měsíců.

Obě strany podepsaly závazné Memorandum o spolupráci v oblasti regenerativní medicíny při příležitosti Česko-čínského zdravotnického summitu v Číně. "Čína dosud tento obor příliš nezná a právě české vědecké kapacity začnou čínské kolegy školit a vzdělávat. Je to nepochybně přelomový okamžik, protože doposud se žádné světové firmě nepodařilo takto konkrétní spolupráci navázat," řekl Zahradníček.

Národní Centrum Tkání a Buněk

Národní Centrum Tkání a Buněk je výrobcem léčivých přípravků. Zaměřuje se na regenerativní medicínu, v níž využívá lidských buněk a tkání při regeneraci poškozených tkání a orgánů.

Čínská společnost SCL Biotechnology CO., LTD, se v memorandu zavázala, že založí pobočku v České republice, stejný krok učiní Národní centrum tkání a buněk v Číně. "V Číně vznikne časem zcela nové centrum, které bude vyvíjet a vyrábět léčivé přípravky regenerativní medicíny. Jsou to především produkty na bázi lidských buněk pro léčbu chondrálních defektů a léčbu kritické ischemie dolních končetin, vysvětlila Gutová.

Podle předsedy představenstva centra Petra Košky se spolupráce týká především společného aplikovaného a klinického výzkumu, vzdělávání, tréninku lékařů a podpory prodeje léčivých přípravků z lidských buněk a tkání v partnerské zemi. "Během příštích pěti let by tak moderní léčby mohlo v Číně využít až 40.000 lidí," dodal Koška.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!