Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

CeBIT: vládly zelené inovace

Detektor pocitů. Speciální software Real Time Face Detector, prezentovaný na Cebitu, umí analyzovat vaše momentální rozpoložení.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Detektor pocitů. Speciální software Real Time Face Detector, prezentovaný na Cebitu, umí analyzovat vaše momentální rozpoložení. | foto: AFP

HANNOVER/PRAHA „Zelenání“ informačních technologií. Zajímavá a atraktivní novinka od firmy AMD. A neskutečná hromada lehce inovovaných počítačových skříní, zdrojů a nejrůznějších komponent. Tak by se z pohledu běžného spotřebitele dal shrnout letošní ročník největšího IT veletrhu na světě, hannoverského Cebitu.

CeBIT podle jeho organizátorů navštívilo skoro půl milionu lidí, což je o tři procenta více než loni. Navíc se prý podařilo „nový CeBIT“ dobře prodat veřejnosti i vystavovatelům, kteří se mohli více než na časté studentské výpravy soustředit na schůzky a předjednávání možných kontraktů.

Firmy si však CeBIT nevybraly pro představení nových produktů. Například Panasonic, který patří mezi největší výrobce spotřební elektroniky, předváděl především svá firemní řešení, ne spotřební elektroniku. „Produkty představujeme globálně na veletrhu CES v Las Vegas, pak musíme být hlavně na berlínském veletrhu IFA,“ zmínil mluvčí německého Panasonicu Michael Langbenn dva další veletrhy, které jsou pro výrobce spotřební elektroniky mnohem důležitější.

Mezi tématy veletrhu vévodily „zelené“ technologie. Výrobci se předháněli v tom, kdo ukáže úspornější či efektivnější technologii, která spotřebovává méně energie. Na Cebitu tak bylo k vidění datové centrum napájené ze solárních panelů a údaj o spotřebě se stal vedle výkonu jedním ze základních parametrů, podle kterých se poměřuje kvalita produktů.

Překvapení od AMD
Asi o nejpříjemnější překvapení se postarala společnost AMD. Ta loni neměla vůbec dobrý rok, její hlavní konkurent Intel ji předběhl takřka ve všem, v rychlosti, výkonu i ceně. Ani finanční výsledky společnosti, která je dvojkou na trhu procesorů a s nimi spojených technologií, nebyly důvodem k optimismu. AMD na Cebitu ale představila čipset s integrovaným grafickým adaptérem o velmi slušném výkonu, takže si poprvé po dlouhé době vydobyla velmi pozitivní recenze. Čipset (což je sada čipů, která se stará o komunikaci procesoru s pamětí, pevnými disky, grafikou, zvukem a podobně) s názvem AMD 780G poskytuje za velmi atraktivní cenu několikanásobně vyšší grafický výkon než integrované grafické čipy od Intelu, a alespoň na chvíli tak dává AMD náskok před jejím hlavním rivalem. Podobné čipsety s integrovaným grafickým jádrem se používají především do levných domácích počítačů či do kancelářských strojů, kde není potřeba vysoký výkon. A jak firma neopomněla zdůraznit, to vše nabídne s výrazně nižším příkonem než konkurence.

Blu-ray levnější nebude
AMD780G tak poskytne dostačující výkon na méně náročné novější hry a významně uleví procesoru v případě přehrávání videa ve vysokém rozlišení. Ale právě příznivce tohoto videa CeBIT jinak určitě nepotěšil. Pokud doufali, že Sony a další firmy po „výhře“ nad Toshibou a formátem HD-DVD sníží ceny přehrávačů videa ve formátu Blu-ray, rozhodně se mýlili.

Jak uvedl mluvčí německého Panasonicu a zároveň Blu-ray Group Michael Langbenn, ceny se možná sníží koncem roku. „V příštích čtyřech až pěti měsících není snížení cen pravděpodobné,“ řekl Langbenn. Nižší ceny mohou spotřebitelé údajně čekat v příštích dvou až pěti letech, kdy by se přehrávače měly dostat až na tři sta eur. Z toho bude mít radost zřejmě především firma Sony, která už svou PlayStation 3 - herní konzoli, která je zároveň Blu-rayovým přehrávačem - prodává za cenu, jež se třem stům eur velmi blíží.

CeBIT využila i firma Asus pro představení další verze svého mininotebooku Eee. Firma jej původně plánovala pro rozvíjející se země, obrovská poptávka je po něm ale i v „západním“ světě, kde si ho lidé pořizují jako pohodlný zápisník. Asus představil verzi s větším displejem a se systémem Windows. Plánuje tento rok prodat přes milion kusů.
Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

Michal Koudelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.